Üniversiteli Kadın Kolektifi, YÖK önündeydi: Toplumsal değerleriniz sizin olsun, eşitlik bizim!

Üniveristeli Kadın Kolektifi, “Yükseköğretim Kurumlarında Cinsiyet Eşitliği Tutum Belgesi”nin uygulamadan kaldırılmasını YÖK önünde yaptığı açıklama ile protesto etti

Mersin’de Özgecan Aslan’ın katledilmesi üzerine 2016’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için üniversitelerin kadın rektörleriyle bir araya gelen YÖK Başkanı Yekta Saraç “Yükseköğretim Kurumlarında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Tutum Belgesi”ni yayımlamıştı. Saraç, geçtiğimiz günlerde ise “toplumsal cinsiyet eşitliği” kavramının başka yerlere çekildiğini ileri sürmüş ve “Toplumsal değerlerimiz ve kabullerimize mütenasip değil” diyerek belgenin revize edileceğini açıklamıştı.

Üniversiteli Kadın Kolektifi (ÜKK), bugün Saraç’ın geri adımını protesto etmek için YÖK’ün Ankara’da bulunan genel merkez binası önündeydi. Açıklamayı ÜKK adına Esma Çağlak yaptı. Çağlak, Saraç’ın “toplumsal değer ve kabul” açıklamasına değinerek, “Onların toplumsal değerlerinin Ensar olduğunu, ‘Bir kereden bir şey olmaz’ olduğunu çok iyi biliyoruz” dedi. Tutum belgesinin kaldırılmasını “kadınlara yönelik bir saldırı” olarak niteleyen Çağlak, tutum belgesinde Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi olduğunu, toplumsal cinsiyet derslerinin birçok fakültede zorunlu kılındığını, kadınların kampüslerde tacize uğramasına karşı “cinsel taciz birimleri”nin kurulmasının zorunlu kılındığını anımsattı.

Çağlak son olarak, “Yekta Saraç’a burada sesleniyoruz. Eril toplumsal değerleriniz sizin olsun. Biz kadınlar eşitlikten, özgürükten, kazanımlarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Açıklamanın ardından kadınlar “Toplumsal değerler sizin, eşitlik bizim” ve “Kadın, yaşam, özgürlük” sloganlarıyla eylem sonlandırıldı.

Sendika.Org/ Ankara