Trans mahpus Buse ölüm orucuna ara verdi

Trans kadın mahpus Buse, sağlık hakkına erişimi keyfi bir şekilde engellendiği için 31 Ocak’ta başladığı ölüm orucuna ara verdi

Trans mahpus Buse ölüm orucuna ara verdi

Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Erkek Cezaevi’nde tutuklu bulunan trans mahpus Buse cinsiyet geçiş operasyonu için dava açmıştı.

Mahkeme Buse’nin geçireceği operasyonun ruh sağlığı açısından zorunlu olduğu hükmüne varmış, Adalet Bakanlığı ise “Ameliyat zorunludur ancak aciliyeti yoktur” diyerek Buse’nin hastaneye sevkini reddetmişti.

Sağlık hakkı keyfi bir biçimde gasp edilen Buse ise 31 Ocak’ta ölüm orucuna başlamıştı.

KaosGL’nin haberine göre; Buse’yi ziyarete giden avukatı, Buse’nin 56 gündür yalnızca şekerli su ve bir çay kaşığı tuzla beslendiğini, takviye olarak da B12 vitamini aldığını ve bu nedenle yoğun böbrek ağrıları çekmeye başladığını aktardı.

Buse, dostlarının dışarıda kendisi için verecekleri mücadeleye inandığını açıklayarak ölüm orucuna 15 Mayıs’a kadar ara verdiğini, bu süreçte bakanlıklarca ve idarece atılacak adımları izleyeceğini açıkladı.

Buse’nin kaldığı cezaevinin idaresi tarafından Sağlık Bakanlığı’na yazılan “hastaneye sevki halinde ameliyatların SGK kapsamında olup olmadığı” konulu Kasım 2018 tarihli müzekkereye bakanlık tarafından halen cevap verilmemesi üzerine; Buse’nin dostları tarafından 7 Mart 2019 tarihinde Sağlık Bakanlığı’na fax eylemi gerçekleştirilmişti. Cezaevi idaresiyle yapılan görüşmede, halen bu müzekkereye bakanlıkça yanıt verilmediği öğrenildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur