Terörizme karşı hayvanların kullanımı

İnsanların yaşamlarını kurtarmak için hayvanları ölüme yollamak zorunda mıyız? Deprem, çığ düşmesi gibi doğal felaketlerde insanların yaşamını kurtaran hayvanlar terör olaylarında canlarını vermek zorunda mıdırlar?

İnsan-hayvan dostluğu çok eskilere dayanır. Günlük yaşamda olsun, savaş ve barışta olsun, insan-hayvan dostluğu 30 bin yıl öncesine dayanır. Yalnızlığın, içine kapanmanın yanındadır. İnsan ve yaptıkları kötülüklerden nefret eden hayvan, dostuna sığınır. Konuşur onunla. Desteğini ister. Kuyruğunu sallar, ses çıkartır, inler, şarkı söyler.

Doğal felaketlerde, yangında, yolunu kaybettiğinde, kaybolduğunda peşindedir. Yaşamlarını kurtarır. Arar dostu insanı, eğer dostuysa. Görmeyenlere yol gösterir. Gözü, kulağı, nefesi, soluğu olur.

İnsanoğlu kötü niyetlidir de. Hayvanı kullanır birtakım emellerinde. Araştırmalarında kobay yapar. Laboratuvarlarda faresinden tavşanına, maymunundan yunusuna kadar deneylerde kullanır. İlaç dener, işkence dener, gıda dener. Deneyimler hayvanların bilişsel, duyusal, duygusal yönlerini ortaya koyarak insanın nerede olduğunu, ne yaptığını da sorgulamayı sağlar.

Hayvanlar bu yolla da yaşamları kurtarır; yaşamlarını vererek.

Geleceğe yön verirler. Hayvan zekâsı ve işbirliği insanı yönlendirir. Mezbahalarda ölüme gidiyor diye insan kötü davranır. Hayvan canlı olmaktan çıkar nesne olur.

Çiftliklerde gıda amacıyla istiflenir, ilaçlara boğulur, dışarıya çıkmadan, mavi gökyüzünü, ağaçları görmeden yaşamı son bulur. Bu tür çiftlikler-mezbahalar kimi zaman hayvan koruma amaçlı gruplar tarafından ateşe verilir. Hayvanların taşınması ayrı bir işkence olup Zülal Kalkandelen’in “Elektrik şoku serbest” yazısı okunmalıdır.

Parklarda, eğlence merkezlerinde, sirklerde hoşça vakit geçirmenin aracı olurlar.

Çocuklar burada mı başlar hayvanı sevmeye? Yoksa insanlardan mı nefret etmeye başlar?

Özellikle mafyavari ve terörist örgütlerin (Darfur’da janjavitler gibi) para gereksinimini sağlayan hayvan ticaretini de unutmayalım.

Terör olaylarında kullanım

II. Dünya Savaşı’nda Sovyet Rusya’da köpekler Alman tanklarına karşı kullanılmak üzere koşullandırılmış ve taşıdıkları bombalarla tanklar tahrip edilmiştir.

Asimetrik savaş olan terörle savaşta geleneksel silahlar etkisini kaybetttiğinden hayvanlar sayesinde teröre karşı mücadelede çözüm aranır.

Afganistan’da “Çavuş Seager” birliğinin yaşamını mayını saptayarak kurtarır. Çavuş Seager, kurt köpeğidir.

Fransa özel kuvvetlerde görev alan köpeğe teröre karşı yürütülen mücadele başarılı olmasından dolayı madalya takılır.

Tanzanya’da sivil toplum örgütleri dev fareleri eğitmekte ve bunlar Kamboçya, Angola, Mozambik gibi ülkelerde mayın saptama ve temizlemede kullanılırlar.

Başta köpek olmak üzere dev fareler, kartal bombaları ve mayınları saptamada sivil ve askeri birliklere yardımcı olurlar.

Koku alma, keskin görüş, tez olmaları, hızları ve güçleriyle insana yardımcı olurlar.

Hızı 70 km/saat ve dalış hızı 250 km/saat olan kartal, küçük ve orta boyutta insansız hava araçlarını yakalamak için eğitilmektedirler ve bu işte çok başarılıdırlar.

Uçak ya da diğer araçların bagajlarını koklayarak bomba olup olmadığını saptarlar. Köpekler patlayıcılara karşı (Tatp-aseton peroksit) duyarlıdırlar ve kokusunu hemen alırlar.

Teröristlerde hayvanları kendi emelleri için kullanırlar. Irak savaşında bomba taşıyan köpekler yani “kamikaze köpekler” kullanılmıştır.

Karnı açılıp içine bomba yerleştirilen köpek uçak bagajına verilmek ve uçuş halinde patlatılmak istenirken uçuş öncesi ölmesi üzerine bomba taşıdığı fark edilmiştir.

Bu kadar acımasızdır insan ve terörist.

Diğer hayvanlarında özelliklerinden yararlanmak için çalışmalar yapılmaktadır.

Hayvanların bu tür olaylarda kullanmanın yasallığı nedir? Yasa bu konuda ne demektedir?

Özellikle ahlaken, etik olarak hayvanları kullanmaya nasıl yaklaşılmalıdır? İnsanların yaşamlarını kurtarmak için hayvanları ölüme yollamak zorunda mıyız?

Deprem, çığ düşmesi gibi doğal felaketlerde insanların yaşamını kurtaran hayvanlar terör olaylarında canlarını vermek zorunda mıdırlar?

Bu soruları sorarak  her zaman insanın yardımına koşan hayvan dostlarımızı unutmayalım.

Kaynaklar:

  • Zülal Kalkandelen: Elektrik şoku serbest, Cumhuriyet gazetesi, 21-10-2018
  • Çınar Ege Bakırcı; Pavlov’un köpek deneyleri ve II.Dünya savaşında anti tank köpeklerinin kullanımı,18 Ekim 2018, sendika.org.
  • closemag.fr; francetvpro.fr; programme-tv.net; telerama.fr; telescope.tv; lemonde.fr; santevet.com;natura-sciences.com;