Suriyeli Kürtlerden Şam’a yanıt: “Siyasi çözümden yanayız ancak kazanımlarımızı koruyacağız”

Suriye Savunma Bakanı Ali Abdullah Eyüp’ün açıklamalarına yanıt veren Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Savunma Bürosu, siyasi ve barışçıl çözümden yana olduklarını belirterek, bölgede elde edilen kazanımların korunacağını vurguladı

Suriyeli Kürtlerden Şam’a yanıt: “Siyasi çözümden yanayız ancak kazanımlarımızı koruyacağız”

Suriye Savunma Bakanı Ali Abdullah Eyüp’ün, Fırat’ın doğusu için “Ya uzlaşma yoluyla ya da askeri operasyonla toprakları kurtaracağız” açıklamasına Suriyeli Kürtler tepki gösterdi.

ŞAM’DAN KÜRTLERE “FIRAT’IN DOĞUSU” MESAJI: YA UZLAŞMA YOLUYLA YA DA ASKERİ OPERASYONLA…

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Savunma Bürosu, siyasi ve barışçıl çözümden yana olduklarını belirterek, bölgede elde edilen kazanımların korunacağını vurguladı.

Rojava’dan yayın yapan Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) haberine göre, açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Afrin’in (Efrîn) Türk devleti ve çeteleri tarafından işgalinin birinci yıldönümünde, pazartesi günü Suriye Savunma Bakanı Demokratik Suriye Güçleri’ne (QSD) dair açıklamalarda bulunmuştur. Açıklamaları, Suriye’nin ulusal çıkarlarından ne kadar uzak olduklarını göstermektedir. Ayrıca Suriye’nin bu hale gelmesine neden olan siyasete devam ettiklerinin göstergesidir. Kuzey ve Doğu Suriye’yi kurtaran QSD’ye yönelik tehdit dili ve terörist güçleri koruyan dil, Suriye’yi parçalamak isteyen güçlere hizmet etmektedir.

Açıklamada, Rojava özerk yönetiminin çözüm için diyalogdan yana olduğu belirtilerek, “Pazartesi günü gösterilen tutum, Suriye hükümetinin barışçıl ve demokratik çözümden kaçtığını, baskı ve şiddet siyasetinde ısrar ettiğini gözler önüne sermektedir” denildi.

Sendika.Org