PTT, CHP’nin İzmir adayı Tunç Soyer’e karşı seferber: 490 bin kara propaganda gazetesi kapı kapı dağıtılıyor

PTT İzmir Başmüdürlüğü’nün talimatı var. CHP adayı Tunç Soyer’i karalayan yüzbinlerce kara propaganda gazetesi kapı kapı, kahvehane kahvehane dağıtılıyor

PTT, CHP’nin İzmir adayı Tunç Soyer’e karşı seferber: 490 bin kara propaganda gazetesi kapı kapı dağıtılıyor

31 Mart’ta yerel seçimlere günler kala, muhalefete karşı faili meçhul korsan bildiriler ve kamu olanaklarıyla dağıtılan kara propaganda gazeteleri ortalığı kaplamış durumda.

İzmir’de PTT Başmüdürlüğü’nün 25 Mart tarihli talimatıyla, CHP adayı Tunç Soyer’i karalayan 490 bin adet “Ege Yerel Gündem” adlı yerel gazete postane emekçilerine zorla dağıttırıldı.

Bütün sayfalarında CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer’e yönelik karalayıcı içerikler yer alan gazete, Başmüdür Şerif Kaçmaz ve Başmüdür Yardımcısı Abdullah Sarıboğa’nın adının yer aldığı “ACELE” notlu talimat yazıları ile ev, berber ve kahvehanelere dağıtılıyor.

Ege Yerel Gündem gazetesi kimindir?

PTT’nin dağıtım ile ilgili yazışmalarını ve gazetenin içindeki bazı haberleri basın ve kamuoyu ile paylaşan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, “Partimiz, yönettiğimiz belediyelerimiz ve adaylarımız hakkında hakaretlere varan üsluplarla yazılmış haberlerin bulunduğu sözüm ona gazete olan bu yayının dağıtımı için 98 bin TL bütçe ayıran Ege Yerel Gündem Gazetesi kimdir? Sahibi kimdir? Ofisi neredir? Sağlıklı bilgiye ulaşamadık. Yaptığımız araştırmalarda gördük; söz konusu yayının künyesinde adı geçen bir vatandaş kendisinin konuyla hiçbir ilgisinin olmadığını ve yayının künyesinde imtiyaz sahibi olarak yazıldığı için savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu açıklamış. ‘Ege Yerel Gündem Gazetesi’ adlı bu yayın Basın İlan Kurumu’nun Mart 2019 listesinde yer almıyor. Bu yayını hazırlayanlar kimler? PTT’nin yayının dağıtımının 20 kuruşa yapacağı iddia ediliyor, PTT’ye bu 98 bin TL’yi ödeyen kim?” diye konuştu.

PTT suç işlemektedir! Suç duyurusunda bulunacağız!

PTT A.Ş. Posta ve Kargo Hizmetleri Usul ve Esasları’nın 37. Maddesini hatırlatan CHP’li Bakan, “Yapılan bu dağıtım şaibeli olduğu gibi aynı zamanda hukuksuzdur. PTT A.Ş. Posta ve Kargo Hizmetleri Usul ve Esasları’nın 37. Maddesinin 6.bendinde; ‘Seçim dönemlerinin başlangıcından bitimine kadar olan sürede, siyasi parti ve adaylarının lehine ve aleyhine olunduğu izleniminin verilmemesini teminen, siyasi propaganda, tanıtım, reklam ve kampanya içerikli adressiz basılmış kağıt türü ile gönderi kabulü yapılmaz. Bu gönderiler sadece seçim döneminde, kontrol edilebilir zarf veya ambalaj içinde basılmış kağıt gönderi türü ile kabul edilebilir’ denilmektedir. PTT hukuksuzluk yapmaktadır, suç işlemektedir. Bu işin parçası olan herkes hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağız!” dedi.

Kamu kaynaklarıyla Saray propagandası 

“Kamu gücü ve kaynakları Saray’ın propagandası için kullanılıyor” diyen CHP’li Bakan şu şekilde konuştu: “Saray, tüm kamu gücüyle saldırıyor. Korku büyük! Kamu gücü ve kaynakları Sarayın propagandası için kullanılıyor. Şimdi de postacılar Sarayın propaganda aracı haline dönüştürülüyor. Yazışmalardan anladığımız kadarıyla bir dağıtım şeması belirlenmiş bu kim olduğunu bilmediğimiz gazete yöneticileri tarafından, bu şema kapsamında konutlara birer, kahvehane ve berberlere ikişer tane olarak şekilde bu yayının dağıtılması istenmiş. ‘Adressiz’ diye belirtilmiş. Yani dağıtıma çıkan her postacı bu yayınları gittikleri yerlere bırakacak. Bu hukuksuzluktur! Bu PTT emekçilerinin sırtına vurulan bir züldür! Bu kamunun propaganda aracı haline getirilmesidir! Bunlar son çırpınışlar, gidiyorlar!”

Öte yandan KESK Haber-Sen de konunun takipçisi olacak.

Sendika.Org