Pegasus’un uçuş ekibi, uçakta yaşanan tacize kayıtsız kaldı

Pegasus Havayolları'na ait uçuş esnasında bir kadın yolcuyu taciz eden erkek yolcu, kadının şikayetine rağmen uçaktan elini kolunu sallayarak indi

Pegasus’un uçuş ekibi, uçakta yaşanan tacize kayıtsız kaldı

Pegasus Havayollarına ait 24 Mart 2019 tarihli PC1092 no’lu uçuş esnasında bir kadın yolcu, bir erkek yolcunun tacizine maruz kaldı. Erkek yolcu, uçuş esnasında uyuyan kadın yolcunun fotoğrafını çekti. Güvenlik sebebi ile isminin paylaşılmasını istemeyen kadın yolcu o esnada uyanık olan arkadaşı sayesinde tacizden haberdar olduğunu ve durumu uçuş ekibine bildirdiğini ifade etti.

Kadın yolcu bu esnada failin cep telefonundaki fotoğrafı sildiğini, failin cep telefonunu inceleyen uçuş görevlisinin ise telefonda fotoğraf olmaması sebebi ile kadın yolcuya yanlış anlaşılma olabileceği imasında bulunduğunu belirtti. Olayın kabin amirine bildirilmesi üzerine uçuş ekibi tacize maruz bırakılan kadın yolcunun, failin ve olayın şahidinin uçaktan inmeyerek polisi beklemesi gerektiğini bildirdi.

Ancak uçak iniş yaptıktan sonra kendisini durduran bir görevli ya da polis ile karşılaşmayan fail, uçaktan bir şey olmamış gibi indi. Bunun üzerine uçuş ekibine tepki gösteren kadın yolcu, faili kendi çabaları ile bularak olayı havaalanı polisine bildirdi. Olayın savcılığa intikal etmesi üzerine fail suçunu itiraf etti.

Yaşadığı olayı internet üzerinden teşhir eden kadın yolcu, tacize kayıtsız kalan kabin ve kokpit personeline yaptırım uygulanması çağrısında bulundu. Pegasus’un kadın yolcularının güvende hissetmesini sağlamakla ve konuyla ilgili kamuoyuna gerekli açıklamayı yapmakla yükümlü olduğunu söyledi.

Sendika.Org