Önce “İhbar var” denildi, sonra “yargı kararı”: Polis Mazıdağı’nda HDP anons aracına el koydu

Mardin Mazıdağı'nda polis, HDP'nin seçim anons aracına el koydu. HDP'li vekillerle polis arasındaki tartışmada polis önce "ihbar var" dedi, sonra aracın suçunun olmadığını söyledi, valilik ise "yargı kararı" olduğunu ileri sürdü

Önce “İhbar var” denildi, sonra “yargı kararı”: Polis Mazıdağı’nda HDP anons aracına el koydu

HDP Mardin milletvekilleri Mithat Sancar, Pero Dündar, Tuma Çelik ve Ebru Günay ile Büyükşehir Belediye Başkan adayları Ahmet Türk ve Figen Altındağ’ın da aralarında bulunduğu heyet dün kırsal mahallelerde ziyaretlerde bulunmak için Mazıdağı’na geçti.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre, polis noktasında heyette bulunanlara kimlik kontrolü yapılmak istendi. Heyettekilerin itirazı  üzerine polis bu kez de araçlarını aramak istedi.

Buna da tepki gösterilince polis, “konvoyun arasına bombalı araç karışmış olabileceği”ni ileri sürdü. Polisin iddiasına “Biz araçlarımıza kefiliz” diye yanıt veren HDP’liler, araçların aranmasına ve kimlik kontrolü yapılmasına izin vermeyince, polis HDP’nin seçim anons aracına el koydu. Gerekçe olarak da “yasak yayın bulundurulduğu” ve “örgüt propagandası içeren şarkılar çaldığı” gösterildi.

Yapılan itirazlar sonucunda polis araçla ilgili “ihbar olduğunu” ileri sürdü.

Polisle tartışan HDP Milletvekili Tuma Çelik, uygulamanın keyfi olduğunu belirtirken, valilik ile görüşen HDP’li Sancar’a da “yargı kararı” denildi. Sancar’ın, ortada “suç unsuru”nun ne olduğuna ilişkin somut bir bildirim olmadığını söylemesine rağmen sonuç alınamadı.

HDP’li Ebru Günay ise polisten savcılık kararı ile araca el konulmasına dair gerekçelerini içerek tutanak istedi. Polis ise “Avukatsınız. ‘Yazılı araç şeyi görmeden’ diyorsunuz, ‘vermem’ diyorsunuz aracı. Ben bu araca yazılı önceden ne alabilirim. Yani ara��la ilgili hiçbir suç yokken. Şuan suça karıştığı iddiası var yani” dedi.

Günay polise “Şuan niye götürüyorsunuz o zaman? Kendiniz söylüyorsunuz ben araca nasıl tutanacak tutacağım diye. Demek ki bir durum yok götürüp yapacaksınız” dedi. Bunun üzerine polis ise “Hayır. Siz diyorsunuz ki yazılı kağıt verin diyorsunuz. Ben diyorum ki, olay şuan gerçekleşmiş bir olay, geçmişten gelen bir olay değil” yanıtını verdi.

Tartışmanın sonrasında el konulan araç Mazıdağı İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne çekildi.

Sendika.Org