Newroz kutlamalarına gelen iki Fransız siyasetçi havalimanında gözaltına alındı

Diyarbakır Newroz'u için gelen Fransa Komünist Partisi yöneticileri Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alındı ve sınırdışı kararı alındı

Newroz kutlamalarına gelen iki Fransız siyasetçi havalimanında gözaltına alındı

Diyarbakır’da 21 Mart’ta düzenlenecek Newroz kutlamalarına katılmak için Türkiye’ye gelen Fransa Komünist Partisi yöneticileri Sylvie Jan ve Michel Laurent, İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar bölümünde gözaltına alındı.

İki Fransız siyasetçinin 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nun 9. maddesi uyarınca Türkiye’ye girişleri yasaklı isimler arasında olduğu ve sınırdışı edileceği belirtildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, mart ayı başında “Avrupa’da, Almanya’da terör örgütü toplantılarına katılıp sonra Antalya’da, Bodrum’da, Muğla’da tatil yapanlar var ya, onlar için de tedbir aldık. Hadi gelsinler bakalım, havalimanlarında yallah tutuklanacaklar” sözlerini sarf etmişti.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ise Soylu’nun sözlerine sert tepki göstermiş, Almanya’da var olan düşünce özgürlüğünün Türkiye’de tutuklanma sebebi haline getirildiğini belirtmiş ve yaptırım seçeneğini yeniden gözden geçirdiklerini sözlerine eklemişti.

SOYLU’NUN “HAVALİMANINDAN HAPSE” SÖZLERİNE ALMANYA’DAN YANIT: “KABUL EDİLEMEZ, ADIMLAR ATABİLİRİZ”

Sendika.Org