Mimarlar Odası Ankara Şubesi: “Verşan Kök, ODTÜ’ye rektör olamayacağını kanıtlamaktadır”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, “ticari sır” denilerek ODTÜ arazisinde yapılan KYK yurduna ilişkin belgelerin saklanmasına ilişkin davayı kazandığını ve Bilkent Caddesi’nden ODTÜ’ye bağlantı yolu açılmasına ilişkin çalışmalar yapıldığını duyurdu

ODTÜ’de 40 dönümlü arazi 49 yıllığına Gençlik ve Spor Bakanlığı’na devredilmişti. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, verilen araziye ilişkin dava açmış ve bakanlık tarafından yapılacak olan KYK yurtlarına ilişkin sözleşme ve ihale belgelerini istemişti. Bakanlık ise “ticari sır” diyerek belgeleri paylaşamamıştı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bakanlığın yanıtını mahkemeye taşımıştı.

Kararını açıklayan mahkeme, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin istediği belgelerin ticari sır olamayacağına ve bakanlığın istenen belgeleri vermesine karar verdi.

“Yargı bizim lehimize karar verdi”

Konuya ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Verşan Kök’ün rektör olarak atanması ile ODTÜ’nün toprak bütünlüğünün hiç olmadığı kadar parçalanarak talana açık hale geldiğini kaydetti. Bakanlığın “ticari sır” diyerek, istenilen belgeleri taraflarına vermediğinin altını çizden Candan, “Yargı bizim lehimizde karar verdi ve tüm belgeler tarafımıza iletilecek. Kendisini hükümran görerek bilgiyi saklayanlara Bilgi Edinme Kanunu üzerinden açtığımız davada yargı cevabını verdi” dedi.

“Bilkent Caddesi’nden ODTÜ’ye açılan bağlantı yolu ne için yapılmaktadır?”

Candan, Bilkent Caddesi’nden ODTÜ’ye bağlantı yolu açıldığını kaydederek “Bilkent Caddesi’nden ODTÜ’ye açılan bağlantı yolu ne için yapılmaktadır? Hangi protokolle, hangi plana göre ODTÜ arazisine bir kez daha girilmişti? Yerinde tespit ettiğimiz bu yol yapımı hangi imar planlarında yer almaktadır? Rektör Verşan Kök’ü ODTÜ arazileri üzerinde üstü örtük yapılanları ve görüşmeleri kamuoyuna açıklama yapmaya davet ediyoruz. ODTÜ Verşan Kök’ten ibaret değildir” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen ise Kök’ün görev geldiği andan itibaren ODTÜ’nün, tarihine yakışmayacak pek çok uygulama ile karşı karşıya kaldığını kaydetti. Evirgen, “Bunun en önemlisi ve aslında olacakların habercisi niteliğindeki vaka, Gökçek ile karşılıklı imzalanan protokol ile ODTü arazisinden geçirilen yoldur. Bu yol ile birlikte telafisi mümkün olmayan zararlar ortaya çıkmıştır” dedi.

“Verşan Kök, ODTÜ’ye rektör olamayacağını kanıtlamaktadır”

Evirgen yapılan yol çalışmasına dikkat çekerek:

Bu yol acaba hangi protokol kapsamındadır? ODTÜ arazileri artık ihtiyaç görüldüğü an delik deşik edilebilecek, keyfi şekilde kullanılabilecek noktalar halini mi almıştır? Verşan Kök, bu yolu, protokolün kaç kez delindiğini ve buna karşı neler yapılacağını kamuoyuna açıklamak zorundadır.

ODTÜ arazisine yönetimi KYK’de olacak şekilde yapılacak KYK yurtlarını açığa çıkarıp o protokolü sorduğumuzda da Verşan Kök bizden ve ODTÜ kamuoyundan durumu saklamış, protokolü yalanlamıştı ancak ODTÜ’den ve kamuoyundan habersizce imzaladığı protokolü yargı yoluyla elde etmiştik. Bugün yine yargı Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın da ticari sır diye gizlemeye çalıştığı bu yurtlara ilişkin açtığımız davada lehimize karar vermiş ve açıklamak zorunda olduklarını vurgulamıştır. ODTÜ sandıkları gibi rektörlüğün istediği şekilde protokollerle parsel parsel bölünecek bir arazi değildir. ODTÜ bugün topluma mal olmuş bir bilim yuvası, devrimci geleneğe sahip bir üniversite ve tüm Ankara için bir nefes alanı, doğal ve kültürel bir mirastır. Dolayısıyla attığı her adımda, bu sorumluluktan ve şeffaflıktan fersah fersah uzak Verşan Kök, ODTÜ’ye rektör olamayacağını kanıtlamaktadır.

Sendika.Org/ Ankara