Mersin’de yerel seçimler öncesinde uyarı: “Kadın düşmanı adaylara oy yok!”

Mersin Kadın Platformu ve Tarsus Kadın Platformu yerel seçimler yaklaşırken cinsiyetçi ve kadın düşmanı söylemleri olan adaylara oy vermeyeceklerini duyurdu

Mersin’de yerel seçimler öncesinde uyarı: “Kadın düşmanı adaylara oy yok!”

Mersin Kadın Platformu ve Tarsus Kadın Platformu yerel seçimler yaklaşırken cinsiyetçi ve kadın düşmanı söylemleri olan adaylara dair basın açıklaması gerçekleştirdi.

Mersin’de bugün (23 Mart) Özgür Çocuk Parkı’nda, Tarsus’ta ise Eğitim Sen Şube binasında gerçekleştirilen basın açıklamasında ortak metin okundu.

Mersin

“Kadın düşmanlığında yarışıyorlar”

Kimi adayların eşitliğe inanmadığını ifade ederek, kadınlara itaat etmeyi öğütleyerek, kadınları aşağılayan, cinsiyetçi söylemleriyle karşı karşıya kaldıklarını belirten kadınlar, “Bölgemizde kimi belediye başkan adayları cinsiyetçi söylemlerde ve kadın düşmanlığında adeta birbiri ile yarış halindedir. Cesaretini yaslandığı kadın ve çocuk düşmanı iktidardan alan bu adaylar haddini fazlasıyla aşarak, işi kadınlara hakaret etme derecesine vardırmıştır” dedi.

Tarsus Belediye Başkanı olup, aynı zamanda 31 Mart yerel seçimlerinde AKP-MHP ittifakının Belediye Başkan Adayı Olan Şevket Can’ın 8 Mart’a günler kala katıldığı bir etkinlikte kadınlara yönelik hakaret ve cinsiyetçi söylem içeren bir fıkra anlattığını belirten kadınlar Can’a, “Gülmüyoruz aksine öfkeleniyoruz! Bizden sana kötü haber; cinsiyetçi söylemlerde bulunana oy yok! Kadın düşmanlarına oy yok!” dedi.

Kadınlar, Can’ın ardından Adana Kozan Belediye Başkanı Adayı Nihat Atlı’nın tecavüz dilini seçim malzemesi yaparak “Rabbimin izniyle, bu Cumhur İttifakı’yla pazara kadar değil mezara kadar gideceğiz inşallah. Bu düşmanları da bu memlekette yok edene kadar, kanımızın son damlasına kadar mücadele verip Rabbimin izniyle bunların içte ve dışta anasını belleyeceğiz arkadaşlar” sözlerini sarf ettiğini hatırlattı, “Kadınların bedeni sizin ne savaş meydanınız ne de seçim meydanınız” dedi.

Bundan birkaç gün sonra ise, Erdemli AKP-MHP ittifakı adayı ve mevcut Belediye Başkanı Mükerrem Tollu’nun kendini protesto eden kadınlara tahammül edemeyerek, “Ciyaklayan kadınlara da hizmet edeceğiz” sözlerini hatırlatan kadınlar “Mükerrem Tollu’ya diyoruz ki, cıyaklamıyoruz var gücümüzle bağırıyoruz: Kadın düşmanlarına oy yok!” dedi.

Tarsus

“Cinsiyetçi söylemlerle propaganda yapanlara oy yok!”

Bu söylemlerde bulunan, seçim çalışmalarında cinsiyetçi dil kullanan adayların, kadınlar ve LGBTİ+lar için ayrımcılık, eşitsizlik ve cinsiyetçilikten başka hiçbir şey vaat etmediğini belirten kadınlar, “Gerici politikalarla kadınları ve LGBTİ+ları yok sayarak belediyeleri yöneteceklerini sananlar çok yanılıyorlar. Kadınlar ve LGBTİ+lar için yaşanılası bir kent vaat etmeyen, cinsiyetçi söylemlerle seçim propagandası yapan adaylara yerel yönetim seçimlerinde oy yok! Kadın düşmanı politikalarla kentimizi yönetmenize izin vermeyeceğiz!” diyerek basın açıklamasını sonlandırdı.

Basın açıklamasının ardından 2015 yılında gittiği Kur’an kursunda camide imamın cinsel istismarına maruz kalan E.S nin davası hakkında bilgilendirme yapıldı. İmamın tutuksuz yargılanmasına dikkat çeken Mersin Kadın Platformu 29 Mart Cuma günü saat 13.30’da yapılacak davaya çağrı yaptı.

Sendika.Org