Karabağlar Belediyesi’nde anlaşma sağlandı: İşçiler yüzde 42 zam kazandı

Karabağlar Belediyesi'nde devam eden grevde anlaşma sağlandı. En düşük işçi maaşı yüzde 42 zamla 850 TL arttı. En düşük işçi maaşı 2 bin 59 liradan net 2 bin 900 liraya yükseldi

Karabağlar Belediyesi’nde anlaşma sağlandı: İşçiler yüzde 42 zam kazandı

Karabağlar Belediyesi’ne ait Spor AŞ ile bu işyerinde örgütlü DİSK/Dev Turizm-İş Sendikası arasındaki ikinci dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tıkanması üzerine başlayan grevde son gelindi. Belediye daha önce verdiği teklifini yükseltti. İşçi maaşlarında sosyal haklar dahil olmak üzere yüzde 42 oranında bir artış sağlandı.

En düşük maaş 2 bin 59 liradan net 2 bin 900 liraya yükseldi. İkinci yıl da enflasyon artı yüzde 2 oranında zam verilecek. İşçiler ikinci yıldan itibaren de paso alabilecek. Geçmişe yönelik kazanılmış haklar da bir defa ödenecek. Ayrıca geçen yıldan kalan fazla mesailerin 2 bin 500 TL’lik kısmı ödenecek. Sendika aidatını da belediye ödeyecek.

Evrensel’den Metehan Ud’un haberine göre, iki yıllık anlaşma Karabağlar Belediyesi’nin Uğur Mumcu Kültür Merkezi, Uzundere Rekreasyon Alanı ve Kara Fatma Parkı sosyal tesislerinde garson, aşçı, temizlikçi ve kasiyer olarak çalışan 22 işçiyi kapsıyor. İşçiler aldıkları düşük ücrete karşı 22 Şubat’ta greve başlamıştı. Belediye grevden önce işçilere yüzde 27 oranında zam teklifinde bulunmuştu.

Karabağlar Belediyesi işçileri TİS talepleri için greve çıktı

Sendika.Org