Kadınlar “feminist isyanı” dört bir yana taşıdı: İl il 8 Mart eylemleri

8 Mart 2019'u "Patriyarkayla uzlaşmıyoruz" diyerek karşılayan kadınların feminist isyanı ülkenin dört bir yanını sardı. Birçok ilde, birçok noktada gerçekleşen eylemlerde kadınlar, hayatları ve hakları için sokağa çıktı

Kadınlar “feminist isyanı” dört bir yana taşıdı: İl il 8 Mart eylemleri

8 Mart 2019’da kadınlar Artvin’den Hatay’a, İzmir’den Diyarbakır’a birçok ilde, birçok noktada eylemdeydi.

FEMİNİST GECE YÜRÜYÜŞÜNE POLİS SALDIRISI

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ’NDE ANKARALI KADINLAR SOKAKTAYDI: “HAYATI ÖRGÜTLÜYORUZ”

Artvin

Kemalpaşa’da kadınlar, bu yıl bir ilk olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü sokakta karşıladı. 8 Mart Cuma günü Ecevit Tesisleri önünden başlayan yürüyüşe her yaştan onlarca kadın katıldı. Coşkulu sloganlar eşliğinde yapılan yürüyüşün ardından meydanda basın açıklaması gerçekleştirildi. Eylem, tulum eşliğinde oynanan horonla sona erdi.

Hopa Parkı’nda bir araya gelen Hopalı kadınlar ise “Ekonomik krize, kadın düşmanlığına karşı hayatlarımız ve haklarımız için sokaktayız” pankartıyla birlikte Hopa Meydanı’na yürüdü. Burada kadınlar adına basın açıklamasını okuyan Melike Arduç ‘”8 Mart kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesini büyüttükleri gündür.  AKP iktidarı 17 yıldır devletin en tepesinden aşağısına kadar örgütlediği kadın düşmanlığıyla yaşamımıza ve haklarımıza saldırıyor. Bu gerici iktidarın karşısında kadınlar her gecen gün bir adım daha öne çıkarak mücadeleyi büyütüyor. Şimdi önümüzde bir yerel secim süreci var. Kadın düşmanlarına, çocuk istismarını meşrulaştırmaya çalışanlara ekonomik krizin tüm yükünü sırtımıza yüklemeye çalışanlara yaşadığımız kentler üzerinde söz ve karar hakkımızı yok sayanlara AKP’nin yereldeki temsilcilerine Hopalı kadınlardan oy yok. Bizler bu kentin sakinleri değil sahipleriyiz” dedi.

Hopalı Kadınlar akşam saatlerinde Hopa İttifakı Kadın Meclisi’nin çağrısıyla yapılan şenlikte bir araya geldi. Hopa Kadın ve Yaşam Korosu’nun sahne aldığı etkinlik Ayşenur Kolivar konseriyle son buldu.

Adana

Adana Kadın Platformu’nun çağrısıyla Kasım Gülek Köprüsü’nde bir araya gelen kadınlar Uğur Mumcu Meydanı’na yürüyerek burada bir miting gerçekleştirdi. Yürüyüş sırasında “Şule Çet için adalet”, “Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Kadın cinayetleri politiktir”, ‘”Kadınlar birlikte güçlü” sloganları atıldı. HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları’nın mitingde yaptığı konuşmada kadınların maruz bırakıldığı cinsiyetçilik ve barış vurgusu öne çıktı. Miting kadınların halaylarıyla sona erdi.

Diyarbakır

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Dicle Amed Kadın Platformu tarafından Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda “Kadınlar özgürlük için direnişte, kadınlar grevde” sloganıyla miting düzenlendi. Yenişehir ilçesi Gevran Caddesi’nde bir araya gelen kadınlar, rengarenk yöresel kıyafetleri ile erbaneler eşliğinde İstasyon Meydanı’na yürüdü.

Mitingde, tecride karşı 121 gündür açlık grevi eylemini sürdüren DTK Eş Başkanı Leyla Güven unutulmadı. Güven’in kadınlara ilettiği mesaj HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir tarafından okundu:

Merhaba sevgili kadınlar, 8 Mart haftasındayız. Bütün dünya kadınlarının ve sizlerin 8 Mart direniş gününü kutluyorum. İnanıyorum ki; her gelen yeni gün 8 Martlar bize daha özgür günlerin müjdeleyicisi olacaktır. 8 Martlarda bizler kadınların yani toplumun taleplerini alanlarda haykıracağız. Her gün biraz daha direnişi yükselterek, mücadelemizi yükselterek kadının toplum içerisindeki bütün haklarını, hukukunu ve özgürlüğünü en üst seviyeye ulaştıracağız.

Hatay

Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla 8 Mart Cuma günü SES Hatay Şubesi’nde yapılan basın açıklamasını SES Hatay Şube Eş Başkanı Meryem Avcı okudu. 2018 yılında 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma Günü öncesinden beri “Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü” adıyla sokakta, evde, işyerinde, okulda ortak söylemle bir araya geldiklerini belirten Avcı, baskı, sömürü ve şiddet dışında hiçbir şey vaat etmeyen ataerkil kapitalist sisteme karşı kadın mücadelesi tarihinden aldıkları güçle bu 8 Mart’ta yine alanlarda olacaklarını söyledi.

Savaşsız, şiddetsiz,  eşit, adil, özgür bir dünyanın kadınların ortak mücadelesiyle kurulacağının altını çizen Avcı, “Türkiye’de ve dünyada kadınların birlikte güçlü olduğunu göstermek için 8 Mart’ta Uluslararası Kadın Grevine ses veriyoruz” dedi.

Avcı, Hataylı kadınları 9 Mart Cumartesi günü 15.30’da Ulus Meydanı’nda gerçekleştirecekleri Kadın Şenliği’ne davet ederek şunları söyledi:

Müziğimiz, tiyatromuz, şiirlerimiz, serbest kürsümüz ve isyanımızla Ulus Meydanında olacağız. İlimizde son dönemde oldukça artan kadın cinayetlerine, şiddette karşı sokakta sözümüzü söyleyeceğiz. Bütün Hatay’daki kız kardeşlerimizi sesimize kulak vermeye ve hep birlikte alanda birlikte söz söylemeye çağırıyoruz. Yaşamın yarısıyken yok sayılmayı reddediyoruz! Eşit, özgür ve adil bir dünya kurulana kadar mücadelemizden vazgeçmiyoruz!

Basın açıklamasının ardından Kadın Şenliği’nin duyurusu için bildiri dağıtıldı.

Samsun

Samsun Kadın Dayanışması’nın çağrısıyla Öğretmenevi önünde bir araya gelen kadınlar, İstiklal Caddesi boyunca sloganlar eşliğinde yürüdü.

Kitlesel katılımla gerçekleşen gece yürüyüşünün ardından bir sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi. Ardından uluslararası kadın grevi çağrı metnini hatırlatan kadınlar “Dünyanın dört bir yanından kadınlarla sesimizi birleştirip, patriyarkanın tekerine çokmak sokacak bir çığlık patlatıyoruz. Bizi ayrıştırmak isteyen erkek egemenliğine karşı birlikte güçlüyüz” dedi.

Basın açıklamasında “İşsiz, işçi, öğrenci, öğretmen, mühendis, ev kadını, plaza çalışanı… Ne iş yaparsak yapalım hayatımızı saran cendereye hayır diyoruz. Nasıl yaşarsak yaşayalım bize dayatılanı birbirimizden aldığımız güçle reddediyoruz! Haklarımızdan, hayatlarımızdan, kazanımlarımızdan vazgeçmiyoruz” denildi.

Açıklamanın ardından kadınların müzik eşliğinde eğlendiği eylem, “Kadınlar birlikte güçlü”, ” Yaşasın kadın dayanışması” sloganlarıyla sona erdi.

Mersin

“Haklarımızın peşindeyiz. Bir daha eksilmeyeceğiz” diyen kadınlar ve LGBTİ+’lar Mersin Kadın Platformu ve Mersin Kadınlar Birlikte Güçlü çağrısıyla saat 18.30’da Pozcu Kushimato sokağında buluştu. Toplanmanın ardından yolu kapatarak Barış Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirildi. Sloganlar ve şarkılar eşliğindeki yürüyüşe katılım ve ilgi yoğundu. Barış Meydanı’na varıldıktan sonra basın açıklaması okundu.

Okunan basın açıklamasında kadın haklarının ve kazanımlarının tehdit altında olduğu belirtilerek, kadınlara yönelik şiddetin ve cinayetlerin uygulanmayan yasalar ve haksız tahrik indirimleriyle devlet eliyle meşrulaştırmak istendiği söylendi. Açıklamada uluslararası kadın grevine farklı dillerdeki sloganlarla ses verilirken, “Yaşam alanlarımızı daraltarak bizi eve hapsetmeye çalışanlara ve işsiz bırakarak itaate zorlayanlara karşı mücadelemize devam ediyoruz” denildi.

Açıklamanın ardından Mersin Eğitim Sen kadın erbane grubunun şarkılarıyla alanda halaylar çekildi. Uzun süre meydandan ayrılmayan kadın ve LGBTİ+’lar kendi söyledikleri şarkılarla dans ettikten sonra eylem sonlandırıldı.

Tarsus

Kadınlar Tarsus Kadın Platformu’nun çağrısı ile 8 Mart Cuma günü Mersin Tarsus’taki Yarenlik Alanı Halk Eğitim Merkezi önünden sloganlarla, zılgıtlarla, tef ve erbanelerle coşkulu şekilde Saat Kulesi önüne yürüdü. Orada basın açıklaması gerçekleştirildi. Platform adına basın açıklamasını yapan Çiğdem Serin, Öykü Arin’ in annesi Eylem’ in kadınlara dayanışma mesajını ileterek, kök hücre bağışı çağrısı yaptı. Etkinlik şarkılarla ve halaylarla sürdü.

Trabzon

Trabzon Demokratik Kadın Platformu’nun çağrısı ile bir araya gelen kadınlar krize, şiddete ve kadın düşmanlığına karşı yürüdü. Basın açıklamasında kazanılmış haklarından vazgeçmeyeceklerini vurgulayan kadınlar 6 Mart Çarşamba günü Trabzon’un Ortahisar ilçesinde erkek şiddeti sonucu yaşamını yitiren Rabia K. ve yaralanan İlknur D.’yi unutmadı. Kadınlar, “Erkeği koruyan yasalar, iyi hal indirimleri bugün onlarca kadının ölümüne neden olmaktadır. Sinir krizi denilerek bu cinayetin üstü örtülemez. Kadın cinayetlerini meşrulaştıramazsınız!” dedi.

Eskişehir

Eskişehir’de “Susmaya niyetimiz yok” diyen kadınlar Espark AVM’den Adalar Migros’a kadar coşkulu bir kalabalıkla yürüyüş gerçekleştirdi. Burada basın açıklaması yapan kadınlar, “Bu düzenin yarattığı şiddetin her türlüsüne karşı; savaşa, tacize, tecavüze, yoksulluğa, haklarımızın yok edilmesine, eşitsizliğe ve gericiliğe karşı iş ve yaşam güvencemiz, geleceğimiz için tüm kadınları mücadeleyi ve dayanışmayı büyütmeye, dünyayı özgürleştirmeye çağırıyoruz” dedi.

Erzincan

Erzincan 8 Mart Kadın Platformu, 13  Şubat Çağlayan duraklarından Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirdi. Kadınlar alana slogan ve şarkılar eşliğinde yürüdü, kendi besteledikleri şarkıyı danslar eşliğinde seslendirdi. Burada gerçekleşen basın açıklamasının ardından hapishanelerdeki kadın mahpuslara dayanışma kartı gönderildi.

İzmir

İzmir’de Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısı ile bir araya gelen kadınlar “Bu konuda ciddiyiz, Dünya’yı değiştireceğiz” pankartı ile yürüdü.

Kocaeli

Kocaeli Kadın Platformu’nun çağrısı ile Belediye İş Hanı’nın önünde toplanan kadınlar slogan, zılgıt ve alkışlarla İnsan Hakları Parkı’na yürüdü. Parkta çekilen halayların ardından gerçekleştirilen basın açıklamasında ekonomik krizin kadınları her yönüyle etkilediği kaydedildi. Kadınlar “8 Mart’ın resmi tatil ilan edilmesi” ve “Eşit işe eşit ücret” taleplerini hep bir ağızdan yükseltti. Dünyanın birçok yerinde gerçekleşen kadın grevlerine ses verildi.

Dersim

Dersim’de Seyit Rıza Meydanı’nda toplanan Dersim Kadın Platformu “Mücadele kadınları birleştirir, kadınlar dünyayı özgürleştirir!” pankartı taşıdı. Dersim Kadın Platformu adına basın açıklamasını okuyan Fatoş Yiğit, Dersim’de çeşitli teşviklerle açılan, açılırken kadın işçilerle çalışacağı vaat edilen tekstil atölyelerinin durumuna dikkat çekti. Yiğit, “Kadın istihdamı adı altında açılan sömürü atölyeleri, ünlü markalara ürettikleri malların kârlarından çok cüzi miktarını kadın emeğine ayırarak, kadınların bir kısmını belli bir süre çalıştırdıktan sonra tazminatsız işten çıkarmaktadır. İş, kalanlarla yeni bir şirket adı altında ve devletten alınan yeni teşviklerle devam ettirilmektedir. Asıl olarak buralardaki devlet teşvikinden aslan payını alan devlet destekli sermaye çevreleri, kadın emeğini sıfır maliyete getirip kârına kâr katmaktadır” dedi.

Antep

Gaziantep Kadın Platformu üniversiteden, mahallelerden, işyerlerinden 8 Mart’ı kutlamak için Kırkayak Parkı’na geldi. Yeşilsu Parkı’na şarkılar ve zılgıtlar eşliğinde yürüyen kadınlar, “Eşitsizliğe, şiddete, yoksulluğa, işsizliğe karşı vardık, varız, var olacağız” pankartı taşıdı.

Malatya

Malatya Demokratik Kadın Platformunun çağrısıyla bir araya gelen kadınlar “Krize, şiddete, eşitsizliğe karşı kadınlar mücadele ile özgürleşir” şiarıyla basın açıklaması yaptı. Açıklama müzik dinletisi ve halaylarla son buldu.

Aydın

Aydın Kadın Platformu 8 Mart etkinliği saat 16.30 sevgi yolunda yapıldı. Etkinliğe Söke SİBAŞ işçileri de katıldılar.

Manisa

Manisa Kadın Platformunun çağrısıyla kadınlar Manolya Meydanı’nda buluştu. Alanda üniversiteli kadınların üniversiteli öğrenciler alanda Pippa Bacca’ya, Flormar işçilerine, Şule Çet’e, New Yorklu kadın işçilerine değinen bir skeç sundu.

Muğla

Muğla Kadın Platformu TüvTürk’te direnen kadın işçilere ziyarette bulundu, ardından saat 18.00’de Muğla Sınırsızlık Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

Çorum

Çorum Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında Çorum Park önünde basın açıklaması düzenledi. Katılımın yoğun olduğu basın açıklamasında “Kadın, yaşam, özgürlük”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları atıldı.

Bursa

Bursa Kadın Platformu’nun çağrısıyla Setbaşı’nda buluşan yüzlerce kadın Orhangazi Parkı’na yürüdü. Platform adına basın açıklamasını okuyan Funda Eylem Sancarbarlaz, “Bugün krize, şiddete, eşitsizliğe karşı alanlardayız. Esnek kuralsız güvencesiz kayıt dışı ve düşük ücretlerle sömürülmeye, ekonomik krizle birlikte daha fazla yoksullaşmaya karşı mücadelemizi büyütüyoruz” dedi.

Denizli

Denizli Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu’nun çağrısıyla Candoğan Parkı’nda bir araya gelen kadınlar, belediyeye yürüyüş gerçekleştirdiler.

Bartın

Bartın Kadın Platformu’nun düzenlediği 8 Mart etkinliği programı çerçevesinde 8 Mart akşamı saat Bartın Endüstri Meslek Lisesi önünden başlayan ve Cumhuriyet meydanında sona eren kadın bisiklet turu yapıldı. Tur boyunca kadınlar taleplerini belirten bildirilerini dağıttılar.

9 Mart’ta ise 14.00’de kent içinde yürüyüş yapıldı. Eski Belediye önünde KESK, Halkevleri, Bartın Kadın Dayanışma Derneği ve CHP adına basın açıklaması okundu. Öykü Arin’in annesinin mektubunun okunduğu eylemde kadınlar Öykü Arin için kan bağışına davet edildi. Daha sonra da kadın cinayetlerini konu alan sokak tiyatrosu sergilendi.

Sendika.Org, Ekmek ve Gül