Kadınlar ayrı yaşadığı eşi tarafından öldürülen Leyla Etiz için eylemdeydi

Mersin Kadın Meclisi, ayrı yaşadığı eşi Süleyman Etiz tarafından defalarca tahra ile vurularak öldürülen Leyla Etiz için komşuları, arkadaşları ve ailesi ile birlikte eylem düzenledi

Kadınlar ayrı yaşadığı eşi tarafından öldürülen Leyla Etiz için eylemdeydi

Mersin Kadın Meclisi, ayrı yaşadığı eşi Süleyman Etiz tarafından defalarca tahra ile vurularak öldürülen Leyla Etiz için komşuları, arkadaşları ve ailesi ile birlikte eylem düzenledi.

“Öldürülmediğimiz şehirleri mücadelemizle yaratacağız”

Kadın Meclisleri eylemde yaptığı açıklamada, “Leyla boşanma aşamasındaki Süleyman Etiz tarafından başına tahra ile defalarca vurularak öldürüldü. Leyla kendi hayatına karar vermek istediği için öldürülen ilk kadın değildi ama son olsun diye buradayız” dedi.

Kadınlar açıklamanın devamında şunları ifade etti:

Leyla’nın arkadaşları, komşuları, ailesi, ve Kadın Meclisleri olarak bizler bugün buradayız. Sadece 2018 yılında 440 kadın öldürüldü. İçişleri Bakanlığı 2016-2018 yıllarında 932 kadının öldürüldüğünü açıkladı. Kadın katillerine indirim vermek yerine adalet sağlansaydı, caydırıcı cezalar uygulansaydı bugün belki de Leyla aramızda olacaktı. Ama artık yeter diyoruz, yeter. Kadın cinayetleri bir doğal afet değil, önlenebilir.

Buradan bir kez daha gereğini yerine getirmeye çağırıyoruz. Kadınları koruyan İstanbul Sözleşmesi ve 6284’ün etkin uygulanması için derhal bir genelge yayınlayın. Kadın katillerine indirim değil caydırıcı cezalar uygulayın. Biz bu şehirlerde yaşamak istiyoruz. Sevgili kadınlar bundan daha meşru, bundan daha haklı ne olabilir? Leyla’nın katilinin hak ettiği cezayı alması için bu davanın takipçisi olacağız. Leyla için ve tüm kadınlara adalet için o mahkeme salonlarında olacağız. Öldürülmediğimiz şehirleri mücadelemizle yaratacağız.

Sendika.Org