Tarsus’ta tecavüzcü imamın tutuklu yargılanma talebi yine reddedildi, kadınlar isyan etti

Tarsus’ta 12 yaşındaki çocuğa tecavüz edip örtbas eden tecavüzcü imamın tutuklu yargılanma talebi mahkeme tarafından yine reddedildi. Mahkeme duruşmayı 25 Nisan’a erteledi

Tarsus’ta tecavüzcü imamın tutuklu yargılanma talebi yine reddedildi, kadınlar isyan etti

Mersin, Tarsus ve Adana kadın platformları, kuran kursuna gittiği caminin imamı tarafından cinsel istismara maruz bırakılan 12 yaşında kız çocuğunun davası için Tarsus Adliyesi önünde bir araya geldi. Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın dördüncü duruşması öncesinde kadınlar adliye binası önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Kadınlar açıklamada, “İşletilmeyen ve istismar suçlarını görmezden gelen adalet sistemine hesap soruyoruz; tüm taleplere ve delillere rağmen hâlâ tutuklu yargılanmayan sanık kimler tarafından, ne şekilde korunmaktadır” diye sordu. “Bu davanın takipçisiyiz” diyen kadınlar M.D’nin derhal tutuklanması ve hesap vermesini gerektiğinin altını çizdi.

Mahkeme tutuklu yargılama talebini reddetti

Duruşma öncesinde polis duruşmanın görüleceği salonun önüne etten duvar ördü ve salonun küçük olduğunu söyleyerek kadınların girişini engellemeye çalıştı. Kadınlar salona girmekte ısrar edince polis geri adım attı. Adana, Mersin ve Tarsus kadın platformlarından kadın temsilciler salonda yerlerini aldı. Öte yandan  Erzurum, İzmir, Mersin, Adana, Hatay barolarından avukatlar da davayı takip etti.

Mahkeme duruşma sonunda 12 yaşındaki çocuğa tecavüz edip örtbas eden tecavüzcü imamın tutuklu yargılanma talebini yine reddetti. Mahkeme duruşmayı 25 Nisan’a erteledi.

Adli tip raporu ve delillere rağmen tutuklama talebi bir kez daha reddedilmesi sonrası kadınlar hem duruşma salonu içerisinde hem de salonun dışında “Erkek adalet değil gerçek adalet” sloganı attı. Uzun süre adliye binası içerisinde karara itiraz eden ve sloganlar atan kadınlar hakimin istifasını talep etti.

Protestolar adliye bahçesinde de sürdü. Kadınların adliye bahçesinde yapmak istediği açıklamaya polis engel olmaya çalıştı. Kadınlar bahçeden çıkmayı reddetmesi üzerine polis açıklamaya izin verdi.

İmam ikinci duruşmada serbest bırakıldı

Adana’nın Akçatekir beldesinde 12 yaşındaki E.S, kuran kursuna gittiği caminin imamı tarafından cinsel istismara maruz bırakılmıştı. E.S’nin 2015 yılında yaşadığı olayı 2018 yılında yurt müdürüne ve rehber öğretmenine anlatması ile dava süreci başlamıştı. Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasında imam M.D. tutuklanırken, ikinci duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Mahkeme, uzman psikologun E.S’nin beyanlarının güvenilir olduğunu belirtmesin, tüm delil ve raporlara rağmen son duruşmada M.D’nin tutuklanma talebini reddetmişti. Kararı duyan ailenin tepkisi üzerine mahkeme başkanı “Beraat kararı bile çıksa suçsuz olduğunu göstermez” sözlerini sarf etmişti.

Sendika.Org