İngiltere Parlamentosu Brexit’in ertelenmesini kabul etti, gözler AB’de

Theresa May'in teklifini reddeden ancak anlaşmasız çıkışa da yanaşmayan İngiltere Parlamentosu, Brexit'in ertelenmesini içeren teklifi ise kabul etti. Böylece gözler AB'ye çevrildi. AB'de ise erteleme tarihi konusunda anlaşmazlık var

İngiltere Parlamentosu Brexit’in ertelenmesini kabul etti, gözler AB’de

AB yetkilileri ile müzakere ederek hazırladığı Brexit anlaşması parlamentoda iki defa tarihi farkla reddedilen, bununla birlikte vekillerin “anlaşmasız ayrılma”yı da reddetmesiyle sıkışan Başbakan Theresa May’in son kozu olan Brexit’in ertelenmesi teklifi İngiltere Parlamentosu’nda oylandı.

Brexit’in bir kereliğine mahsus olmak üzere 30 Haziran’a kadar ertelenmesi teklifi 202’ye karşı 413 oyla kabul edildi.

Avrupa Konseyi’nin de gelecek hafta yapılacak oylamada ertelemeye onay vermesi halinde yeni bir Brexit anlaşması için üç ay daha zaman kazanılacak. Avrupa Konseyi’nin ertelemeyi reddetmesi durumunda 29 Mart’ta Brexit hayata geçecek ancak AB yetkililerinin yaptığı açıklamalar böyle bir eğilimin olmadığını işaret ediyor.

May: “Parlamentonun bizi soktuğu durumla baş etmek zorundayız”

İngiltere Parlamentosu’nun erteleme iradesi göstermesinin ardından Başbakan Theresa May’in sözcüsü bir açıklama yaptı. May’in başbakanlık koltuğuna oturduğundan bu yana 29 Mart’ta çıkış için çabaladığını ancak parlamentonun bunu reddettiğini söyledi. Sözcü şöyle devam etti:

Şimdi hepimiz parlamento kararlarının bizi soktuğu bu zor durumla baş etmek zorundayız. Eğer mümkünse şu an yapmak istediğimiz şey, AB’den 30 Haziran’da ayrılmamızı mümkün kılacak bir anlaşmayı garanti altına alıp sadece kısa dönemli teknik bir erteleme talebinde bulunmak.

Corbyn: “Biz alternatif bir planla AB ile anlaşabiliriz”

Anamuhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn ise May’in Brexit anlaşmasının kabul edilemez olduğunu söylediği konuşmasında kendilerinin alternatif bir plan çıkararak AB ile anlaşma sağlayabileceğini savundu.

Corbyn, “Bunu siyasi bir kazanım için değil, mevcut çıkmamızı aşmamız için gerçekçi bir seçenek olarak sunuyoruz” dedi.

AB ertelemenin süresini tartışıyor

İngiltere Parlamentosu’nun erteleme kararını kabul etmesinin ardından Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’tan da açıklama geldi.

AB liderlerinin 21 Mart’taki zirvesinde ertelemenin gündeme geleceğini aktaran Tusk, AB liderlerinden 30 Haziran’a kadarki ertelemeye açık olmalarını isteyeceğini söyledi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ise herhangi bir ertelemenin mayıs sonundaki Avrupa Parlamentosu seçimlerini aşmaması gerektiğini savundu.

Brexit sürecinde neler oldu?

İngiltere’de 23 Haziran 2016’daki referandumda katılımın %72’de kalmasının da etkisiyle Brexit oyları %52’yi bulmuş, birlikte kalma yanlılarının oyları ise %48’de kalmıştı. Oylama sonucu ile birlikte AB’de “parçalanma” endişesi su yüzüne çıkmış, İngiltere’de ise birlikten yana olan dönemin başbakanı David Cameron istifa etmişti.

Referandumdan üç hafta sonra Muhafazakar Parti’nin ve hükümetin başına geçen Theresa May ise hızla Brexit sürecini başlatmıştı. Yaklaşık iki yıl süren müzakereler sonucunda hazırlanan anlaşma metni, 25 Kasım’da Avrupa Konseyi’nde kabul edilmiş ve gözler İngiltere Parlamentosu’na çevrilmişti.

Theresa May’in müzakereler sırasında hükümetin topyekun anlaşmanın arkasında olduğunu söylemesi üzerine pek çok bakan May’i “uzlaşı varmış görüntüsü vermekle” suçlayarak istifa etmiş ve böylece hem hükümet ve parti krizi baş göstermişti. May, aralık ayında yapılması gereken oylamayı 15 Ocak’a erteleyerek zaman kazanmak istediyse de bir yol kat edememiş ve 15 Ocak’taki oylamada iktidar olmasına karşın 202’ye karşı 432 oyla ülke tarihinin en ağır yenilgisini yaşamıştı. Oylama sonrası hem muhalefet hem de başında olduğu partinin vekilleri May için güvenoylaması istemişti.

Güvenoylamasından az bir farkla kazanımla çıkan May, Brexit anlaşmasını revize etmek için kolları sıvasa da AB yetkilileri ile yaptığı görüşmelerden ilerletici bir sonuç alamamıştı. Küçük değişikliklerle 12 Mart’ta parlamentoya sunulan anlaşma bu defa da 242’ye karşı 391 oyla reddedilmişti. Bunun üzerine Brexit’in ertelenmesi süreci devreye sokulmuştu.

İlgili içerikler:

Sendika.Org