İktidar medyasında ‘ezana ıslık’ çatlağı: Alandaki muhabir yalanladı, Türkiye yazarı özür diledi

Feminist Gece Yürüyüşü’ne dönük “Ezanı ıslıkladılar” yalanını köşesinde dillendiren Türkiye yazarı Süleyman Özışık, kadınların açıklaması sonrası özür mesajı yayımladı. HaberTürk yazarı Sevilay Yılman ise iktidar medyasından bir muhabirin “Polisi protesto vardı, ben de ezanı duymadım” sözlerini aktardı

İktidar medyasında ‘ezana ıslık’ çatlağı: Alandaki muhabir yalanladı, Türkiye yazarı özür diledi

Taksim’deki 8 Mart Gece Yürüyüşü’nün İslamcı hareket, iktidar medyası ve Tayyip Erdoğan tarafından “Ezanı ıslıkladılar” yalanıyla hedef gösterilmesinin tartışması sürerken, iktidar medyasından aksi yönde açıklamalar da gelmeye başladı.

ERDOĞAN “EZANA SALDIRDILAR” YALANINA SARILDI: İMAM AJİTE EDİYOR, CEMAAT ŞERİAT SLOGANLARIYLA SOKAĞA ÇIKIYOR

Türkiye gazetesi yazarı Süleyman Özışık, bugünkü köşe yazısında Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılan kadınları “sözde kadın hakları konusunda duyarlılık kasmak”, “anıra anıra Erdoğan’a uyarladıkları sloganlar atmak”, “mide bulandırıcı cinsel içerikli pankartlar taşımak”, “ezanı susturmak için ıslık çalmak, ezan devam ettikçe öfke nöbetleri geçirmek” ile suçladı.

Özışık, yazısının paylaşılmasının ardından ise Facebook hesabından bir açıklama yaptı. Kadınların iddiayı yalanladığı açıklamasından söz eden Özışık, “Bugünkü yazımdan ilgili bölümü çıkarıyor ve gerek hakkına girdiğim eylemcilerden, gerekse yanlış bilgi vererek yanılttığım okurlarımdan özür diliyorum” dedi.

Özışık’ın özrüne karşın Türkiye gazetesinin ilgili bölümü yazıdan çıkarmadığı da görüldü.

İktidar medyası muhabiri: “Polisi protesto vardı, ben de ezanı duymadım”

HaberTürk yazarı Sevilay Yılman ise bugünkü köşesinde “ezanın ıslıklanması” yalanıyla ilgili iktidar medyasında çalışan iki muhabir ile görüşmesini yazdı.

Yılman’ın aktarımına göre; muhabirler iddiayı yalanladı, hatta biri yaşananları şöyle anlattı:

Ben saat 18.00 gibi gittim İstiklal Caddesi’ne. O saat itibarı ile başladı zaten ıslıklar, alkışlar, sloganlar ve saat 21.30’a kadar, yani kalabalık dağılana kadar da devam etti. Genellikle polisi protesto için bağırış çağırış vardı zaten. Çok kalabalık ve gürültülü bir ortamdı. Açıkçası ben o gürültüde ezan sesini duymadım. O nedenle yorum yapamayacağım.

Sendika.Org