Göç İdaresi’nde kimlik işkencesi: Polis göçmenleri biber gazıyla sıraya sokmaya çalıştı

Denizli’de kimliklerini yenileme zorunluluğu için İl Göç İdaresi Müdürlüğü önünde bekleyen İranlı ve Afganistanlı göçmenlere polis biber gazıyla saldırdı

Denizli’de her 6 ayda bir kimliklerini yenilemek için İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne gitmek zorunda olan İranlı ve Afganistanlı göçmenler karşılarında bu defa polis saldırısını buldu.

İşlemlerinin saatler sürmesi nedeniyle bir önceki günün gecesinden kuyruğa giren ve geceyi müdürlük önünde geçiren göçmenler, hemen her defasında olduğu gibi kendilerine o alanda beklememelerini söyleyen polislerle tartışma yaşadı.

Tartışmayla birlikte polis, alanda bekleyenlere biber gazıyla rastgele saldırdı.

“Polis gelip küfrediyor, kovuyor, biber gazı sıkıyor”

İranlı bir göçmen yaşadıklarını Evrensel’e şöyle anlattı:

Denizli doldu ama hâlâ mülteci girişi oluyor çünkü hükümet mülteci başına BM’den para alıyor, kişi başı 300 dolar civarı. O paradan bize vermiyorlar. Birazını Suriyeli mültecilere belki veriyorlardır. Burada da sıraya giriyorsun, “3-4 gün sonra gel” diyorlar. Polis sıraya dizmek istiyor. Sırada bir Afgan ve bir İranlı genç aralarında kavga etti. Polis de kavga bitmesine rağmen herkese rastgele biber gazı sıktı.

Bir başka İranlı göçmen de yaşananları Marksist.org’a şöyle aktardı:

Pazar günü sabahtan gidip pazartesi sabahına kadar orada yatmamız gerekiyor. Polis gelip bizi kovuyor. Bazen de biber gazı sıkıyorlar. Bu insanlık değil. Biz gece orada yatarken polis gelip bize küfretti. “Sıra alacağız” dedik, “O beni ilgilendirmiyor” dedi. Biz burada kalmazsak nasıl sıra alabiliriz? Polis bazılarının telefonlarını alıp içindeki görüntüleri sildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur