CHP’den Soylu ve Sabah’ın fişlemelerine tepki: “Bari direkt ‘Kürt olmak’ deseydiniz”

Soylu’nun açıklamalarıyla, Sabah’ın haberleriyle muhalefetin adaylarını hedef almasına CHP’den yanıt geldi. Urfalı olmanın, Nusaybin’de doğmanın, 1969’da etkinliğe katılmanın suç gösterildiğini söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, “Bari direkt olarak Kürt deseydiniz. Kürt olmanız terörist olmak için yeterli bir neden bu sürrealist listeye göre” dedi

CHP’den Soylu ve Sabah’ın fişlemelerine tepki: “Bari direkt ‘Kürt olmak’ deseydiniz”

Saray iktidarının muhalefeti hedef alan söylemleri İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “325 PKK ve HDP iltisaklıyı CHP, İyi Parti ve Saadet Partisi listelerinden meclis üyesi adayı yaptılar” sözleriyle bir adım daha tırmanmıştı.

Soylu’nun ardından Sabah gazetesi üç partinin listesinde kimi yasal eylem ve etkinliklere katılmış kimi ise sadece Kürt kimliğine sahip kişileri “CHP, Saadet ve İyi Parti’nin PKK ile bağlantılı adayları” diyerek isim isim hedef gösterdi. Hürriyet’in de aralarında olduğu iktidar medyası kanalları da bu haberi hızla dolaşıma soktu.

Urfalı olmak, Nusaybin’de doğmak, 1969’da bir etkinliğe katılmak…

CHP’den muhalefet adaylarının hedef gösterilmesine ilk tepki geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, Soylu’nun sözleriyle “AKP silahşörü” dediği Sabah’ın haberinin zincirleme bir halkanın parçası olduğunu belirtti ve şöyle devam etti:

Daralan ekonomiyle yara alan AKP, çareyi kendilerine muhalif kim varsa şeytanlaştırmakta, kriminalize etmekte bulmuştur. Giderek daha fazla akıl almaz, acıklı ve komik yöntemlerle muhalefete saldırıyorlar. Bunun son meşum örneği de yayınladıkları “gizli arşiv” notları.

Listeyi incelediğimizde, iddia ettikleri “terörle iltisaklı” olma durumuna kanıt olarak, Şanlıurfalı olmayı, 1969’da düzenlenen bir etkinliğe katılmayı öne sürüyorlar. Terörist dedikleri şahsın karşısına “Nusaybin doğumlu” yazmışlar. Bari direkt olarak Kürt deseydiniz. Kürt olmanız terörist olmak için yeterli bir neden bu sürrealist listeye göre.

“Terörist ilan etmeye KHK ile başladılar, gazetelerle devam ediyorlar”

Hedef gösterilen insanların aday olmak için yeterlilik koşullarını sağladıklarının YSK tarafından da onaylandığını hatırlatan Gökçen şöyle devam etti:

İçlerinden biri dahi teröristse niye soruşturmadınız? Değilse, nasıl fişlersiniz? İnsanlar terörist olup olmadıklarını gazete küpürlerinden öğrenecekler sayelerinde artık. KHK listesiyle terörist ilan etmekle başladılar, gazete haberleriyle terörist ilan etmeyle devam ediyorlar. İçişleri Bakanı’nın görevi listelerle hafiyelik yapmak mıdır?

İçinde debelendikleri hukuksuzluk çamurundan, sıradan insanlara akıl almaz suçlar yönelterek çıkabileceklerini sanıyorlar. Ülke ekonomisi dibe vurmuşken, dış politikada ülke itibarı yerlerde sürünürken muhalifleri, gazetecileri, avukatları hapislere atıp tek çatlak ses çıkmasın istiyorlar.

Sabah gazetesinin yayımladığı, iktidar medyasının hızla yaygınlaştırdığı haberlere de değinen Gökçen, edepten ari, gazetecilikten yoksun, propaganda timi misali bir çalışma yürütüldüğünü ifade etti.

Sendika.Org