Çamburnu’nda çöp tesisi protestosu: “Çamburnu çöplüğü dağları aşıyor, sabrımız taşıyor”

Trabzon’un Sürmene ilçesinde çöp tesisini istemeyen vatandaşlar, yolu kapatarak tesisi protesto etti. “Çamburnu çöplüğü dağları aşıyor, sabrımız taşıyor” yazılı pankart açan yurttaşlar yolu ulaşıma kapattı

Çamburnu’nda çöp tesisi protestosu: “Çamburnu çöplüğü dağları aşıyor, sabrımız taşıyor”

Trabzon’un Sürmene ilçesinde çöp tesisini istemeyen vatandaşlar yolu kapatarak “Çamburnu çöplüğü dağları aşıyor, sabrımız taşıyor” yazılı pankart açtı.

Trabzon ve Rize illerinin çöp sorununu çözmek için oluşturulan Trabzon Rize Katı Atık Birliği (TRAB-Rİ-KAP) kapsamında Sürmene ilçesine bağlı Kutlular Mahallesi’nde faaliyet gösteren çöp tesisini yöre halkı protesto etti. Söz verilen kapanış tarihlerinin tutulmaması ve 3. defa yeni saha açma çalışmalarının başlaması üzerine toplanan Çamburnu halkı Trabzon Valiliği’nin kendilerini bir kez daha aldattığını vurguladılar.

Çöp tırlarının döküm sahasına yanaşmasını istemeyen mahalleliler adına açıklama yapan Çamburnu Doğa Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Ressam Gökçe Erhan, Çamburnu’nda dereler ve denizlerin her gün daha fazla kirletildiği, doğanın suya erişiminin daha fazla engellendiği bir zamandan geçtiklerini belirterek, “İnsani değerleri ikinci plana alan kalkınmacı zihniyet ve uygulayıcıları tarafından sularımız her gün daha fazla kirletilmekte, doğanın metalaşması için çaba sarf edilmektedir” dedi.

Çamburnu Doğa Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Ressam Gökçe Erhan

Trabzon halkına çağrı

Çöp tesisi nedeniyle yöre halkının ruh sağlığının bozulduğunu söyleyen Erhan, “Çamburnu Katı Atık Depolama Tesisi tarafından doğanın anayasa ve çevre kanununa aykırı şekilde kullanımı, havamızı, toprağımızı, su kaynaklarımızı kirletmiş, tarım arazilerimizi fiziksel ve kimyasal açıdan zarara uğratmıştır. Çamburnu halkına ait olan derelerin, toprakların ve denizin kirletilmesine, derelerimiz ve sahillerimizden yararlanmamızın gerekçesiz ve kanun dışı şekilde engellenmesine karşı Trabzon halkını doğaya ve çevre değerlerimize sahip çıkmaya çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın ardından Çamburnu halkı çöp tesisi yolunu bir süreliğine kapattı. Protestonun ardından sosyal medyadan açıklama yapan Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün,  daha önce 2019’da kapatılacağı sözü verilen çöp tesisinin 2 yıl içerisinde kapanacağını söyledi.

Sendika.Org/Trabzon