Bartın Emek Tiyatrosu “Safinaz” adlı oyunu kadın işçiler için sergiledi

Bartın Emek Tiyatrosu, "Safinaz" adlı müzikli oyunu, Rimaks tekstil fabrikasındaki kadın işçiler için sergiledi

Bartın Emek Tiyatrosu “Safinaz” adlı oyunu kadın işçiler için sergiledi

Bartın Eğitim Sen ve emek demokrasi örgütlerinin katkıları ile oluşturulan Bartın Emek Tiyatrosu, Bartın Güzel Sanatlar Derneği Başkanı Kubilay Menteş yönetiminde Cem Karaca’nın “Safinaz” adlı  parçasından Bartın Emek Tiyatrosu tarafından uyarlanan müzikli tiyatro oyununu 8 Mart Cuma akşamı Bartın Teksif- İş’in daveti üzerine Bartın Rimaks tekstil fabrikasındaki kadın işçiler için sergiledi.

Köyden kente göç etmek zorunda kalan bir ailenin geçim derdini konu edinen ve  bir emekçi kızının işçileşme sürecini, bu süreçte uğradığı cinsel şiddeti işleyen “Safinaz” adlı müzikli oyunun sonunda seyirciye şöyle seslenildi: “Söylesenize Safinazlar bütün bunlar kurtuluş mu?/ Kurtuluş nerede, nerede Safinaz on binlerce Safinaz, kurtuluş nerede?”

Fabrika yemekhanesinde sergilenen oyun beğeni topladı.

Bartın Kadın Platformu adına konuşan Sevinç Öztürk işçi kadınlara kadın ve emekçi olmaktan kaynaklanan sorunlarının ortak mücadele ile çözülebileceğini ve 8 Mart etkinliklerinde bir ve birlikte olunması gerektiğini söyledi.

Bartın Eğitim Sen Şube Başkanı Sedat Bora da Bartın Emek ve Demokrasi Platformu olarak tekstil işçileriyle her zaman dayanışma içerisinde olacaklarını ve işçilerin hakları için mücadele pratikleri içinde yan yana olacaklarını belirtti.

Teksif-İş Bartın Temsilcisi Mesut Akdemir ise bir teşekkür konuşması gerçekleştirdi. İşçiler için her zaman bu tip etkinlikleri gerçekleştireceklerini belirtti.

“Safinaz” adlı müzikli tiyatro oyunu 22 Mart Cuma günü Bartın Kültür Merkezi’nde, sonrasında ise Bartın’ın ilçe ve  beldelerinde sergilenmeye devam edecek.

Sendika.Org