8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Ankaralı kadınlar sokaktaydı: “Hayatı örgütlüyoruz”

Kadınlar, Ankara Kadın Platformu'nun çağrısıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için Sakarya Caddesi'nde bir araya geldi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Ankaralı kadınlar sokaktaydı: “Hayatı örgütlüyoruz”

Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla Ankaralı kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için Sakarya Caddesi’nde bir araya geldi. “Krize, savaşa, şiddete ve eşitsizliğe karşı dayanışmayla güçleniyor, hayatı örgütlüyoruz!” sloganıyla, kitlesel ve coşkulu geçen buluşmada açıklama metnini Nermin Yurttaş ve İpek Yüksek birlikte okudu.

Açıklama metninde, tüm dünyada yaşanan ekonomik kriz ve baskı ortamıyla birlikte, kadınların bedenine ve emeğine yönelen şiddet ve sömürünün tüm biçimleriyle artmaya devam ettiğine dikkat çekildi. Kadınların giderek yoksullaştığı, giderek sosyal güvenlik ağlarının dışına çıkarılarak ailee kurumunun için hapsedilmeye çalışıldığı belirtilen açıklamada “AKP iktidarı eliyle, bu saldırılar millietçi ve muhafazakar politikalarla katlanarak sürdürülüyor” ifadelerine yer verildi.

AKP iktidarının, kadınların kazanılmış haklarına göz diktiği belirtilen açıklamada kadınlara yönelik şiddetin, cezasızlık uygulamaları nedeniyle arttığına dikkat çekildi ve “Kadınların mücadelesi olmaksızın tecavüzcülerin, kadın katillerinin adil yargılanmadığı bir dönemde haklarımızdan asla taviz vermeyiz” denildi.

“Bizleri yasaklarla baskılarla sindiremezsiniz”

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

Bugün ekonomik krizin üzerini örtmek için “Meyve-sebze yerine kurşun fiyatına bakın” diyenler, “Beka sorunu var” diyenlerin savaş politikaları, baskı ve şiddet ortamını arttırıyor. Savaş kadın ve çocuklar için açlık, yoksulluk, taciz, tecavüz ve ölüm demektir. Ortadoğu’da sürdürülen savaş yine en çok kadınları, çocukları vuruyor. Mülteci kadınlara yönelen şiddetin boyutları katlanarak artıyor.Kadınlar olarak savaş karşıtı olmaktan, barış talep etmekten asla vazgeçmeyeceğiz.

Kadınların sokakta olmasından, bir arada olmasından korkanlara tekrar hatırlatalım: Bizleri yasaklarla, baskılarla sindiremezsiniz. Yıllardır olduğu gibi yine sokaklardayız, yine dayanışmayla mücadelemizi büyütüyoruz! Her şeye ve her türlü baskıya, kadın düşmanı yasalara rağmen eşitlik ve özgürlük için direnen, üreten, itaat etmeyen ve mücadele eden kadınlar ve LGBTİ+ bireyler var. Bu korkunç tabloyu değiştirebilecek umudumuz, direncimiz ve gücümüz var. Bizler bu kararlılıkla mücadelemize devam ediyoruz.

İşte, okulda, mahallede, sokakta… Kadınların bir arada ve güçlü olmasının yaratacağı selin önünde hiçbir engel duramaz! Bugün Ankara’nın dört bir yanından gelen kadınlarla birlikte yoksulluğa, güvencesizliğe, savaşa, kadın cinayetlerine, tacize, tecavüze ve kazanılmış haklarımıza yönelik saldırılara karşı haklarımız ve hayatlarımız için bir aradayız.

Kadınlar, dünyanın birçok ülkesinde grevde olan kadınları selamlayarak açıklamalarını sonlandırdı. Açıklamanın ardından kadınlar, halaylar ve şarkılar eşliğinde eylemlerini sürdürdü.

“Yaşasın 8 Mart, yaşasın kadın dayanışması”

Kadınlar saat 20.00’da Sakarya Caddesi’nde feminist gece yürüyüşü için tekrar bir araya geldi. Kitlesel geçen feminist gece yürüyüşünde kadınlar Ankara sokaklarını “Yaşasın 8 Mart, yaşasın kadın dayanışması” sloganlarıyla çınlattı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri, feminist gece yürüyüşünün ardından 21.00’da Hezarfen Cafe Teras Bar’da düzenlenecek MorFest’le devam etti. Karaoke ve dans oyunlarının oynandığı partide kadınlar gece boyunca dans etti.

Fotoğraf: Merve Sabcıoğlu

Sendika.Org/ Ankara