WSJ: ABD, Münbiç’ten çekilmeyecek

Wall Street Journal: ABD’nin Suriye’den çekilme kararından çark etmesinin sebebi, İngiltere ve Fransa’nın “Biz de çekiliriz” demesi. Münbiç, Fırat’ın doğusu ve Tenef’teki birlikler kalacak

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararını ilan etmesi ve iki ay sonrasında en az 400 Amerikan askerinin kalacağının açıklanmasıyla ilgili politika değişikliğinin arka planı ortaya çıktı.

Amerikan Wall Street Journal gazetesinin, üst düzey bir ABD’li savunma yetkilisine dayandırdığı haberine göre, Trump, İngiltere ve Fransa’nın baskısı sonucu Suriye’den çekilme kararından geri adım attı. Haberde, Amerikan askerlerinin sahada varlık göstermeye devam edeceği yerler arasında, Ankara ile tartışma konusu olan Münbiç de sayıldı.

“Suriye’nin kuzeydoğusunda hava sahası ABD’nin kontrolünde olacak”

ABD’li üst düzey yetkiliye göre, İngiltere ve Fransa ‘Amerikan varlığının yokluğunda kendilerinin de IŞİD’le mücadele için Suriye’de kalmayacakları’ bilgisini verdi. Trump yönetiminin de bunun üzerine geçen hafta, Avrupalı müttefiklerini ikna etmek amacıyla yaklaşık 400 askerini çekmeme kararı aldığı belirtildi. Haberde, ABD askerlerinin kalmasının Suriye’nin kuzeydoğusunun hava sahası üzerindeki kontrol ile sahadaki lojistik operasyonların sürmesine yol açacağı, bunun da Avrupalı müttefikleri asker çekmekten caydıracağı ifade edildi.

‘Müttefikler asker kalmasını şart koştu, sayıyı değil’

Haberde “Amerikalı yetkililer, küçük bir Amerikan birliğinin bile Suriye’deki İngiliz ve Fransız askerlerini sahada tutmaya yeteceğine inanıyor” denilirken, gazeteye konuşan yetkili de şu ifadeleri kullandı: “Ön şart Amerikan kara birlikleriydi; asker sayısı değil. Suriye’deki bu misyonumuzu elimizdeki kaynaklara göre düzenleyeceğiz.” Yetkili, Amerikan ordusunun Suriye’de hangi birliklerin en az ‘birkaç aylığına’ kalacağı üzerinde çalıştığını ekledi.

ABD nerelerde kalacak?

Haberde, ABD askerlerinin Suriye’de kalacağı/çekilmeyeceği yerler şöyle sıralandı:

  • Türkiye ile ABD arasında gerilim unsuru olan, Amerikan askerlerinin kent dışında TSK, kent içinde yerel güçler ile devriye gezdiği Münbiç,
  • Fırat Nehri’nin doğusu,
  • Suriye’nin güneyinde, İran ile coğrafi bağlantı açısından kritik önem taşıyan Tenef.

Güvenli bölge şekilleniyor mu?

Haberde Münbiç’te TSK ile Amerikan askerlerinin ortak devriye faaliyetlerinin süreceği belirtilirken, “İkinci bir grup (asker), Fırat Vadisi’nin doğusunda Türkiye ile Suriye arasındaki bir güvenli bölgenin parçası olarak kalacak” ifadelerinin kullanılması dikkat çekti.

Kaynak: Gazete Duvar