Üniversiteli Kadın Kolektifi, “toplumsal cinsiyet eşitliği”ne dayanamayan Saraç’ı protesto etti

Üniversiteli Kadın Kolektifi Ege Üniversitesi’nde, YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın “toplumsal cinsiyet” kavramına ilişkin “Toplumsal değerlerimize ve kabullerimize mütenasip değil” açıklamasını protesto etti

Geçtiğimiz günlerde Yükseköğretim Kurumu (YÖK) Özgecan Aslan’ın katledilmesinin ardından yayımlanan “Yükseköğretim Kurumları Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Tutum Belgesi”nden geri adım atmıştı. YÖK Başkanı Yekta Saraç konuya ilişkin yaptığı açıklamada “toplumsal cinsiyet” kavramına ilişkin “Toplumsal değerlerimize ve kabullerimize mütenasip değil”, “Murat edilenin dışında anlamlar yüklendi” demişti.

Ege Üniversitesi’nde Üniversiteli Kadın Kolektifi (ÜKK), Saraç’ın açıklamasını protesto etti.

ÜKK’li bir kadın, kantinde oturan öğrencilere seslenerek şunları söyledi:

Toplumsal cinsiyet derslerinin geleneğimize uygun olmadığını söylüyor. Geleneğimiz her gün erkek şiddeti, “erkek sevgisi” bahanesiyle üç kadının öldürülmesi mi? Geleneğimiz toplumsal cinsiyet derslerinin eşitliği, özgürlüğü savunduğunu bilmemize rağmen onların müfredattan kaldırılması mı? Biz kadınlar geleneğimizin eşitlik ve özgürlük olmasını istiyoruz. Biz kadınlar eşitliğin, özgürlüğün içselleştiği insanca bir yaşam istiyoruz. Hepinizi insancan bir yaşam için YÖK Başkanı’na karşı ses çıkarmaya, alkışlamaya davet ediyorum.

Yapılan konuşmanın ardından kantinde bulunan öğrenciler Saraç’ı alkışlarla protesto etti.

İlgili içerik:

Sendika.Org