Trump-Kim görüşmesinden anlaşma çıkmadı: Savaşın bitmesini istemeyenler var

Donald Trump ile Kim Jong-un’un iki gün süren görüşmeleri bir anlaşma imzalanmadan sonuçlandı. Trump, anlaşma durumunda ABD’nin 1950’lerden bu yana Kore yarımadasında sahip olduğu askeri varlığının zayıflayacağı “endişe”sinin basıncı altında

Trump ve Kim, Vietnam’da bir araya geldi.

Vietnam’da bir araya gelen ABD Başkanı Donald Trump ile Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) Devlet Başkanı Kim Jong-un’un iki gün süren görüşmeleri bir anlaşma imzalanmadan sonuçlandı. Ancak iki taraf da görüşmelerin devamına ilişkin olumlu sinyaller verdi.

ABD, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ne nükleer silah programının sonlandırılması karşılığında yaptırımların hafifletilmesini teklif ediyordu.

Yaptırımlar devam edecek

Trump zirvenin ardından düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

“Çok verimli iki gündü. Ancak bazen anlaşma olmadan masayı terk etmeniz gerekir. Anlaşmazlığın merkezinde yaptırımlar vardı. Kuzey Kore tarafı tüm yaptırımların kaldırılmasını talep etti. Birtakım tavizler önerdiler ancak bu tavizler bizim istediğimiz alanlarda değildi. Bunu yapamazdık. Yaptırımları uygulamaya devam edeceğiz. Herhangi bir taviz vermedik.”

Trump ayrıca Kim Jong-un’un yeni nükleer kapasitesi olan füze ya da roket denemeleri yapmayacağı konusunda söz verdiğini ifade etti. Kuzey Kore lideri geçen yıl Singapur’da düzenlenen Trump – Kim zirvesinde de aynı sözü vermiş, o zirveden bu yana herhangi bir füze denemesi yapılmamıştı.

Kim Jong-un ‘Kötümser değilim’ demişti

Dün iki liderin medya mensuplarının karşısına geçtiği kısa basın toplantısında Kim Jong-un Washington Post muhabirinin sorusunu yanıtlamış ve görüşmeler için “Henüz bir şey söylemek için erken ama kötümser değilim” demişti.

Kim’in bu yanıtı, bugüne kadar Batılı bir medya kuruluşunun sorusuna verdiği ilk yanıt olarak kayda geçmişti.

ABD irtibat bürosu açabilir

Trump, ABD’nin KDHC’de bir irtibat bürosu açmasının “iyi bir düşünce” olduğunu açıkladı. KDHC lideri Kim Jong Un da bu düşünceyi “kabul edilebilir” bulduğunu söyledi.

Trump üzerinde baskı

Görüşmelerin iki ülke arasında 1950’lerden bu yana süren savaşı da sonlandırabileceği yönünde beklentiler dile getirilirken ABD tarafında Trump üzerinde aksi yönde bir baskı var.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, bazı çevreler Trump’ın, bir anlaşmaya varma arzusundan dolayı Kim’e çok fazla taviz verebileceği ve karşılığında çok az şey alacağı endişesini dile getiriyor. Bu bağlamda Kore Savaşı’nın bir barış deklarasyonuyla resmen sonlandırılması ihtimali dile getiriliyor. Bu durumun KDHC tarafından Güney Kore’deki Amerikan askerlerinin sayısının azaltılması ya da yaptırımların kaldırılması için baskı yapmada kullanılabileceği ihtimaline işaret ediliyor. Zirveyle ilgili endişeler dile getiren çevreler, Trump’ın önemli bir müzakere kozunu vermeden önce Kuzey Kore’den nükleer silahlarını terk etmesi yönünde gerçek bir ilerleme görmesi gerektiğini vurguluyor.

Kaynak: BBC Türkçe, Sputnik, Amerika’nın Sesi