“Şule Çet davasının adli tıpçısı, işkencede iki kolum kırıldığında ‘sağlam’ raporu vermişti”

Şule Çet davasında kadına yönelik şiddeti aklayan raporu ile tepki çeken Adli Tıp Uzmanı Mehmet Nuri Aydın, 20 yıl önce de polis işkencelerini aklayan raporlar hazırladığı için meslekten men edilmiş

Şule Çet davasında, “Bir kadın bir erkekle tenha bir yerde içki içmeyi kabul etmişse cinsel ilişkiye rıza göstermiş sayılır” diye rapor yazan Adli Tıp Uzmanı Mehmet Nuri Aydın’ın 1989’da işkencede kolu kırılan Kutay Merinç’e sağlam raporu verdiği için Ankara Tabip Odası tarafından 9 ay meslekten men edildiği ve bu cezasının da TTB Merkez konseyi disiplin kurulunca onandığı ortaya çıktı.

Halkevleri MYK Üyesi Kutay Merinç, Şule Çet davası ile ilgili haberleri okurken, tepki çeken raporu hazırlayan doktorun Mehmet Nuri Aydın olduğunu görünce, Aydın’ın kendisine işkence sonrası kolları kırık olduğu halde sağlam raporu veren kişi olduğunu facebook hesabından paylaştı.

“Bu raporun yok hükmünde sayılması gerekir”

Merinç’in mesajı şöyle:

Bugün basında Şule ÇET davası ile ilgili bir haber okuyunca şok oldum. 1989 yılında 21 gün işkence gördüğüm Ankara Emniyeti Derin Araştırma Laboratuvarı’ndan (DAL) çıkarıldığım Adli Tıp’ta bana sağlam raporu veren Doktor Mehmet Nuri Aydın’ın, Şule ÇET davasının da uzman adli doktoru olduğunu öğrendim.

Şule ÇET davasında, “Bir kadın bir erkekle tenha bir yerde içki içmeyi kabul etmişse cinsel ilişkiye rıza göstermiş sayılır” diyerek kadın düşmanlığından katil aklamaya kadar her şeyin olduğu bu raporu yazan Adli tıp Uzmanı Mehmet Nuri Aydın, benim iki kolum kırık olduğu halde bana sağlam raporu veren ve şikayetim üzerine yargılanan, ayrıca Ankara Tabip Odası tarafından 9 ay meslekten men edilen, bu cezası da TTB Merkez konseyi disiplin kurulunca onanan biridir.

Böylesi işkence destekçisi birinin hala görevde olmasına, bu şahsın raporlarına güvenilerek adalet dağıtılması çabasını esefle ve üzülerek karşıladım. Bu kişinin neden böyle bir rapor verdiğinin sorgulanması ve hatta kanaatimce yok hükmünde sayılması gerekir. Saygılarımla.

Ankara Tabip Odası 9 ay meslekten men etmişti

Ankara Tabip Odası, Ankara Emniyet Müdürlüğü Siyasi Şubesi’nde (DAL) işkence gören Kutay Merinç ve Haydar Bozdoğan’a “sağlam” raporu veren Adli Tıp Kurumu doktorlarından Mehmet Nuri Aydın’ı 1990’da 9 ay süre ile meslekten ihraç etti.

Tabip Odası’nın Doktor Aydın’a ilişkin meslekten men cezası içeren ve oybirliğiyle alınan kararında, Aydın’ın, her sanık için tek tek rapor düzenlemesi gerekmesine karşın 22 sanık için toplu rapor düzenlediği, muayene odasında polisi bulundurduğu, bunun ise bir baskı unsuru olduğu, tüm vücut muayenesi yapmayıp, yalnız vücudun üst kısmını muayene ettiği belirtiliyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur