Şule Çet davasında ilk duruşma görüldü: Sanık avukatlarının rezaleti, kadınların dayanışması…

Şule Çet davasının ilk duruşması görüldü. Duruşmada sanık avukatlarının rezaleti, kadınların dayanışması öne çıktı. Ara kararda sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand’ın tutukluluk hallerinin devamına karar verilirken dava 15 Mayıs’a ertelendi

17.38: Şule Çet davasında ilk duruşma sona erdi. Mahkeme;

  • Şule Çet’in darp izleri nedeni için yeni rapor alınmasına,
  • Tokalaşma ile DNA geçmesinin mümkün olup olmadığı yönünde ayrı rapor alınmasına,
  • Berk Akand’ın mesajlaşma saatlerini tespiti için rapor alınmasına,
  • Sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verildi. Bir sonraki duruşma 15 Mayıs’ta görülecek.

17.18: Duruşmaya 5 dakika ara verildi.

17.16: Sanık avukatı, “müvekkilim serbest olduğu süre boyunca kaçmadı, eğer suçlu olsa orta zeka seviyesi olsa yurt dışına kaçmıştı” diyerek savunma yaptı.

16.54: Sanık avukatları, “Savcılık makamının iddialarını komik buluyoruz. Müvekkillerimizin ikisi de mi tecavüz etti, ikisi de mi öldürdü attı, iddia makamının açıkları var, gülünç” dedi. Ayrıca mahkemenin sosyal medya baskısından etkileneceğini söyledi.

16.37: Sanık avukatı, sosyal medyada kullanılan #SuleCetİcinAdalet etiketinden bahsederek, “Binlerce tweet atmışlar. O yüzden bu duruşma salonu bu kadar kalabalık” dedi.

Sanık avukatından sürekli gülerek savunma

16.34: Mahkeme başkanı sanık avukatına sözlerini toparlamasını söyledi. Sanık avukatı “Biz burada baş çavuşun eşşeği değiliz. Hepimiz konuşacağız. İddianemede müvekkilim lehine deliller yok, önce bunları anlatacağım. Sonra tahliye isteyeceğim” dedi. Sanık avukatının sürekli gülerek savunma yapması ise dikkat çekti.

Sanık avukatına göre tutukluluk için yeterli kanıt yokmuş!

16.18: Sanık avukatı cinsel saldırıyı Şule Çet’in bekareti üzerinden savunuyor. Ayrıca müvekkillerinin tutukluluğuna yetecek kadar kanıt olmadığını belirterek tahliye talep etti. Müvekkilinin kilosunu gösterip gülerek “65 kilo bi adam 50 kilo bi kızı niye tutamadın diye üzerine gidiyorlar ben 90 kiloyum o yükseklikten ben de tutamam” dedi.

16.08: Şule’nin avukatları, bugüne dair son beyanlarında bulunuyor. Heyetten, sanıkların cinsel şiddet suçundan tutuklu olduklarını, insan öldürmeden de tutukluluk talep ettiklerini ve tutukluluğunun devamına karar vermelerini istediler. Sanık Çağatay Aksu ise “Ben tahliye değil, beraat talep ediyorum” dedi. Salon ayağa kalktı.

Davanın avukatı Yıldırım’dan tepki: Savunmanızı gülerek yaparsınız artık

16.06: Davanın avukatlarından Umur Yıldırım, mahkeme heyetine, Adli Tıp raporlarıyla, vajinal ve anal ilişkiye zorlama kanıtlarını sundu. Kalçada ısırık izine dair kanıt sundu. Anal bölgede sanık tükürüğüne dair de kanıt da var. Sanık avukatları ise Yıldırım savunma yaparken güldüler. Avukat Yıldırım ise “Savunmanızı gülerek yaparsınız artık” diye tepki gösterdi.

Sanık avukatları, Mustafa ismindeki tanığa, Şule Çet’in mekana gelince kimle, nasıl tokalaşıp öpüp öpmediğini sordu.

15.37: Şule Çet’in avukatı Umur Yıldırım, tanık Pınar’a: “Yemin altında beyanda bulunduğunuzu hatırlatırım. Gece 01.30 gibi uyuduğunuzu söylüyorsunuz. HTS kayıtlarına göre 2.30 dan sonra 21 dakika telefonda konuşuyorsunuz, sonra sanık B.A size çok kötü şeyler oldu diye mesaj atıyor” dedi.

Davacı avukatlar, Pınar adlı tanığın ifadelerinin yalan olduğunu söyledi

15.22: Davacı avukatlar, Tanık Pınar’ın yalan ifade verdiğini gece uyumadığını, mesajları sabah görmediğini, gece görüp Berk Akand ile telefonlaştıklarını söyledi.

15.12: Hakim Pınar’a, sanık Berk Akand’ın attığın videolarda Şule ve Çağatay’ın yakınlaşıp yakınlaşmadığını görüp görmediğini sordu. Tanık Pınar: “Sabah uyandığımda telefonumda mesajlar vardı, gece bana 2.30 ‘çok kötü şeyler oldu, beni ara’ gibi bir mesaj attı. Sabah da ‘beni ara’ diye bir mesaj attı. Ben de aradım. Olayı anlattı, ben de inanmadım. ‘Saçmalama’ deyip teli kapadım. Sonra olayı haberlerde gördüm” dedi.

15.06: Sanık Berk Akand’ın “bütün gece mesaj attım” dediği Pınar adındaki tanık: En son, olaydan 10 gün önce Instagram’dan yazıştıklarını ve numaralaştıklarını söyledi. Sanık Berk Akand, Pınar’ı da plazaya çağırmış ancak pınar ertesi gün işi olduğu gerekçesiyle reddetmiş.

14.49: Şule’nin ev arkadaşı Lila, “Çağatay Şule’ye yazıp duruyordu. Şule bana ‘gideyim mi’ diye sordu. ‘Hem para alacağım da var’ dedi. Çağatay’ın, Şule’ye asıldığını öğrendikten sonra Şule’ye bağımızı koparmayalım. Olay günü evde yemek yiyoduk. Şule bana, Çağatay bana mesaj atıp duruyor, gel diyor, bana asılıyor, napayım dedi. Ben de sen bilirsin dedim. Saat 21.30 gibi evden çıktı. Sonra ben de ona iyi misin diye mesaj attım. ‘İyiyiz sıkıntı yok’ dedi.” ifadelerini kullandı.

14.25: Duruşmanın ikinci bölümü başladı. Şule’nin babası sanıklardan şikayetçi oldu. Hakim, Şule’nin babasına: “Şule öğrenci olduğu halde neden çalışmak istedi?” diye sordu. Baba İsmail Çet: “Şule kendi harçlığı için çalışıyordu, maddi sıkıntısı varsa bile çok yansıtmazdı” dedi.

13.11: Duruşmaya saat 14:00’a kadar ara verildi.

12.56: Sanık Berk Akand’ın ifadesine geçildi. Akand, olayı anlattı: Ben Şule’yi tanımıyorum. Olay günü Rıfkı restoranda tanıştım. Ben gittiğimde Şule, Çağatay’la ile oturmuş yemek yiyorlardı. Şule’nin keyfi yerindeydi. Yemek yedikten sonra eğlenmeye davet ederiz diye, Şule’yi plazaya ben davet ettim. Çağatay ve Şule markete uğrayıp içki almışlar. Sonra üçümüz 20. kata ofise çıktık. Ben laptoptan müzik açtım. Bu şekilde eğlenmeye başladık. Şule elinden telefonu düşünüyordu. Biz Çağatay ile sürekli sosyal medyada paylaşmak için video çekiyoruz. Çocuk gibi eğleniyoruz. Hiçbir sıkıntı yoktu. Şule İle Çağatay yakınlaştı. Ben yan odaya gittim. Yüksek müzik sesi vardı bardağın kırıldığını duydum görmedim, sadece duyduklarımı anlatıyorum. Müzik sesi durdu, Çağatay yanıma geldi. ‘Kalk kalk hadi, Şule gitti’ dedi. ‘Şule Nereye gitti’ dedim? ‘Ben gidiyorum deyip camdan atlayıp gitti’ dedi. ‘Saçmalama lan’ dedim ‘Baksana parmağıma ne hale geldi’ dedi, baktım parmağı şişmişti. Çağatay çok sakindi, sonra ‘gel gidelim’ dedi. Ben hiçbir şey hatırlamıyordum şok geçirmiştim. Aşağı indim güvenlikleri gördüm, buradan bir kız geçti mi dedim? Evet geçti demelerini çok istedim. Onlar da bana bir patlama sesi duydunuz mu diye sordular. Ben de ne patlaması dedim? Şule’yi bulmak istedim, belki yaşıyordur yardım ederiz diye düşündüm.

12.06: Çağatay Aksu, Şule’ye zorla cinsel şiddetin var olduğu sorusuna da yalanlama ile karşılık verdi, raporu hapiste incelediğini ancak öyle bir şey göremediğini söyledi.

11.47: Çağatay Aksu olayı anlatmaya başladı. Gece 12.30’da plazaya gittiklerini, tüm gece içki içip jelibon-kuruyemiş yediklerini, müzik dinlediklerini, Şule’nin bir süre sonra yan odaya geçtiğini, kendisinin de arkasından gittiğini belirtti.

Aksu, “Odaya gittiğimde Şule sarkık vaziyette pencerede duruyordu. Ben Şule’yi tutmaya çalıştım. O sırada onu tutmaya çalışırken parmağımın tendomları koptu” diye devam etti. Aksu, yan odadaki arkadaşını çağırdığını ancak müzikten dolayı sesinin duyulmadığını ileri sürdü.

Sanığın hakimle yakın teması: “Cinayet demeyelim”, “Vicdanınıza güveniyorum”

11.40: Aksu, hakimle yakın diyalog halini sürdürüyor: “Böyle bir suçlama ile karşınızda olduğum için özür dilerim. Allah’ın vicdanı ve sizin vicdanınıza güveniyorum.”

11.30: Sanık Çağatay Aksu, iddianamenin okunmasının ardından duruşmadaki atmosferi hedef alarak savunmasına başladı. Tüm suçlamaları reddetti. “Cinayet söz konusu değil. Buraya gelenler gösteriş yapıyor” dedi. Hakimin “Cinayet ne zaman oldu?” sorusuna “Cinayet demeyelim başkanım” karşılığı verdi. Bunun üzerine hakim, “düşme olayı” ifadesini kullandı.

Kadınlar katılma haklarını söke söke aldı

11.27: Aile Bakanlığı, Ankara Barosu, kadın örgütleri, HDP ve CHP milletvekilleri davaya katılma talebinde bulundu. Mahkeme heyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı dışındaki örgütlerin ve vekillerin katılım talebini reddetti. Bunun üzerine duruşmada tartışma çıktı. Kadınlar, kadın cinayetlerine ilişkin davalardan örnekler vererek katılım talebi için ısrarcı oldu. Israrlar sonuç verdi ve mahkeme heyeti, TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu adına Filiz Kerestecioğlu’nun, Kadın Dayanışma Vakfı’nın, baro kadın komisyonlarının müdahil olma beyanlarını aldı.

10.56: Yoğun güvenlik altında sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand salona getirildi. Duruşmanın başlamasıyla birlikte kimlik kontrolleri yapıldı. Her iki sanığın da kadın cinayetleri davalarında iyi hal indiriminin vesilesi yapılan takım elbise giymeleri dikkat çekti.

10.42: Duruşmayı takip etmek isteyenler salona sığmadı. Çok sayıda kişi duruşma salonunun kapısında bekliyor. Şule Çet davasına müdahil 257 avukat da salonda. Birçok milletvekili ve gazeteci duruşmayı takip ediyor.

Duruşma öncesi açıklama: “Davayı açtırdık, takipçisi de olacağız”

Duruşma öncesinde Ankara Kadın Platformu tarafından adliye önünde yapılan açıklamada iddianamenin “cinsel saldırı ve cinayet” suçundan açılmasının önemli bir gelişme olduğunu söyleyen kadınlar “Davayı açtırmayı başardık, hep birlikte davanın takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı. Açıklamanın ardından duruşmayı takip etmek üzere adliyeye geçildi.

İlgili haberler:

Sendika.Org/ Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur