Müzakereler sonuç vermeyince May, yeni Brexit önerisini parlamentoya sunmayı erteledi

İngiltere Başbakanı Theresa May, Brüksel’de süren müzakereler nedeniyle daha önce 27 Şubat tarihini verdiği revize edilmiş Brexit tasarısının parlamentoya sunuluşunu 12 Mart’a ertelediklerini duyurdu

AB temsilcileri ile hazırladığı Brexit anlaşması 202’ye karşı 432 gibi tarihi bir oy farkıyla reddedilen İngiltere Başbakanı Theresa May, devamındaki güvensizlik oylamasından ise 306’ya karşı 325 gibi az farkla çıkabilmiş ve yeni bir çözüm planı gerekliliğiyle baş başa kalmıştı. Çözüm yolunda iki yasa paketi hazırlayan May’e kendi partisinin vekilleri de dahil olmak üzere İngiltere Parlamentosu’ndan onay çıkmamıştı.

Mısır’da yapılan Arap Birliği-Avrupa Birliği Zirvesi’ne hareket etmeden önce basına açıklamalarda bulunan May, daha önce 27 Şubat tarihini verdiği Brexit anlaşmasının revize edilmiş halinin parlamentoya sunuluşunu 12 Mart’a ertelediklerini duyurdu.

Ekibinin bu hafta boyunca Brüksel’de olacağını ve çalışmalarını sürdüreceğini, bu nedenle oylamayı ertelemek durumunda kaldıklarını aktaran May, “İnsanlar sanki [mart sonundaki çıkış tarihini] ertelemek sorunu çözecekmiş gibi bahsediyor. Tabi ki çözmez. Sadece kararı ötelemiş olur. 29 Mart’ta AB’den bir anlaşmayla ayrılmamız hâlâ mümkün” dedi.

Çalışma Bakanı Amber Rudd, Adalet Bakanı David Gauke ve Ekonomi Bakanı Greg Clark, AB ile anlaşmaya varmaları halinde teknik hazırlıklar için 29 Mart tarihinin ertelenmesi gerektiğini savunan bir metin kaleme almışlardı.

İlgili haberler:

Sendika.Org