LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi’nden 10 maddelik “güvenli ve rahat eğlenme” metni

27. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, herkesin güvenle ve rahatça eğlenebilmesi için hatırlatmaların yer aldığı 10 maddelik bir metin yayınladı. Metinde, kişisel alana vurgu yapıldı

Yayımlanan 10 madde şöyle:

  1. Partide istediğin kıyafetleri giyebilir veya giyinmeyebilirsin. Unutma, çıplak biri “izin alınmadan dokunulabilir biri” anlamına gelmez!
  2. Dans et. Terden sırılsıklam oluncaya kadar. Ama dans ederken de dikkat et, kimsenin alanına müdahale etme, rızasını almadan dokunma.
  3. Tanış, konuş, yürü, yürüş, flört et. Fakat şu kuralı aklından çıkarma: Bir kişiyle gerçekleştirmek istediğimiz her davranışta o kişinin onayını almak mecburidir. “Hayır” cevabını aldığın zaman ısrar etme, ikna etmeye çalışma, rıza inşa etmeye kalkışma. Hayır demek, hayır demektir.
  4. Bu partide performansçılara rastlayabilirsin. Onların da bu partideki diğer herkes gibi kişisel alanlarına müdahale edilmesinden rahatsız olacaklarını ve onlara rızaları dışı dokunamayacağını hatırla; kıyafetlerini, bıyıklarını ya da peruklarını çekiştiremezsin, fotoğraflarını çekemezsin.  Sor.
  5. Duyacağın şarkıları çok sevebileceğin gibi sevmeyebilirsin de. Sana partilerimizde müzik çeşitliliğine önem vereceğimizin sözünü veriyoruz. Elbet senin müzik zevkine hitap edecek partilerimiz de olacaktır. Bu nedenle gecelerimizde çalan DJ arkadaşlarımızı performansları sırasında rahatsız/taciz etme, ekipmanlarına zarar verme ihtimali olacak eylemlerden kaçın, istek şarkıda bulunma.
  6. Kimsenin fotoğrafını iznini almadan çekme, sosyal medya hesaplarında paylaşma. Unutma, her beden, her kimlik/kimliksizlik, her yönelim/yönelimsizlik, her deneyim/deneyimsizlik, her performans özgürce bu partide var olabilsin diye buradayız. Birbirimize saygı duymalıyız.
  7. Partilerdekilerin, yargılayan; kimin kiminle, neyi, nasıl yaptığını sorgulayan, ısrarcı hegemonik bakışlardan rahatsız olacağını hatırlamanda fayda var. Bu tür davranışlara güvenli alanımızda yer yok!
  8. Kimsenin cinsiyet(sizliği)inden, yöneliminden / yönelmemesinden, kimliğinden/kimliksizliğinden emin olma. Kimseye beyan atama. Beyan sorgulama. Kişiye, bedeni ve kimliği üzerinden taciz eden sorular sorma.
  9. Rahatsız/taciz eder isen; beyan sahibinin ihtiyacına göre güvenli alan dışına çıkarılabilirsin; bizimle istediğin zaman bu konuyla ilgili konuşmak için sosyal medya hesaplarımız ya da [email protected] mail adresi üzerinden iletişime geçebilirsin.
  10. İçeride yaşadığın herhangi bir problemi kapıda duran Onur Haftası gönüllülerine iletmekten çekinme. Mekan çalışanlarına ulaştığında onlar da sana yardımcı olacak ya da içeride bulunan Onur Haftası gönüllülerine ulaşmanı sağlayacaktır. Eğer bu problem taciz ya da rahatsızlık gibi bir konuysa beyanını esas alacağımızı ve talebine göre o kişiyi uyarabileceğimizi ya da mekandan çıkarabileceğimizi biliyorsun değil mi?

Kaynak: Kaos GL

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur