Kürt Tiyatro Günleri’nin yasaklanmasına Oyuncular Sendikası’ndan tepki: “Meslektaşlarımızın yanındayız”

Oyuncular Sendikası, Adana Valiliği’nin “kamu güvenliğini tehdit ettiği” gerekçesi ile Kürt Tiyatro Günleri’ni yasaklamasına ilişkin açıklama yayımladı

Adana Valiliği, 10-13 Şubat 2019 tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan Kürt Tiyatro Günler’ni “kamu güvenliğini tehdit ettiği” gerekçesiyle yasakladı.

Açıklamada yasaklanan oyunlar Amed Şehir Tiyatro’nun “Tartuffe”, Teatra Jiyana Nû’nun “Tenê Ez” ve Tiyatro Mencel’in “Kozik” adlı oyunları bulunduğu, bu oyunların Moliere’in “La Tartuffe” adlı oyunun, Charlie Chaplin’in “Büyük Diktatör” filminin ve Adalet Ağaoğlu’nun “Kozalar” adlı oyunun çeviri uyurlamaları olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamanın devamın ise şu ifadelere yer verildi:

Yıllardır oynanan oyunların, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’na gerekçe gösterilerek yasaklanması anlaşılır gibi değildir. Valilikler aracılığı ile oyunların yasaklanmasını, mesleğimiz, üyelerimiz ve seyircilerimiz adına kabul etmiyoruz.

Oyuncular ve oyunlar üzerindeki baskıların acilen sonlandırılmasını talep ediyor, her zamanki gibi konunun taraflarından bilgi aldığımızı, gerekli kayıtları oluşturduğumuzu ve süreci takip ettiğimizi yineliyoruz.

Sansüre uğrayan tüm meslektaşlarımızın dün olduğu gibi bugün de ama ve fakat demeksizin yanında olduğumuzu yineliyor ve buradayız diyoruz.

Tiyatronun birleştirici ve onarıcı gücüne inancımızla,

Kamuoyuna saygılarımızla duyuruyoruz.

Sendika.Org