Karşıyaka Belediyesi işçileri alacakları için yarım gün iş bıraktı

Karşıyaka Belediyesi’ne bağlı Kent AŞ şirketinde çalışan DİSK/Genel-İş üyesi işçiler 2018’den kalan ikramiye haklarının ödenmesi için yarın gün iş bıraktı

Karşıyaka Belediyesi’ne bağlı Kent AŞ’nin DİSK/Genel-İş üyesi işçileri, 2018 yılını kapsayan toplusözleşmeden doğan ikramiye haklarının ödenmemesi ve şirket yönetiminin kendilerine bir açıklama yapmaması üzerine eyleme geçti.

Genel-İş İzmir 5 Nolu Şube’nin çağrısıyla işçiler, belediye binası önünde toplanarak yarım gün iş bıraktı.

İşçiler adına basın açıklamasını yapan Şube Başkanı Ali Haydar Kara, AKP iktidarının hızla ağırlaştırdığı yaşam koşulları karşısında işçilerin ve ailelerinin ekonomik varlıklarını sürdürmekte zorlandıklarını, Kent AŞ yönetiminin ise işçilere toplusözleşmeden doğan haklarını ödemeyerek durumu daha da zorlaştırdığını belirtti.

Kara, basın açıklamasının devamında şu sözlere yer verdi:

Bugüne kadar defalarca görüşmemize rağmen hiçbir olumlu adım atmayan Kent AŞ yöneticileri bizlerin tüm özverili çalışmalarına karşılık alacaklarımızın ödenmesi konusunda kollarını bile kıpırdatmadılar. Bu ayıp onlarındır.

Bazı çevreler bu basın açıklamasını seçim arifesinde yapıyoruz diye bizleri suçlayacaklardır. Halbuki suçlu bellidir. Üreten emekçiler değil, emekçinin hakkını zamanında ödemeyenler esas suçludur.

Ağırlaşan yaşam koşullarımızın da dikkate alınarak, Kent AŞ emekçilerinin hakkı olan bir yıllık ikramiyelerinin ödenmesini talep ediyoruz.

Basın açıklamasına diğer belediyelerde çalışan işçilerden ve Tüm-Bel-Sen şube yöneticileri de destek verdi.

Sendika.Org/ İzmir