Kadıköy Tiyatrolar Platformu’ndan Nazlı Masatçı açıklaması: “Hiçbir koşulda susmayacağız!”

Kadıköy Tiyatrolar Platformu, Yenikapı Tiyatrosu oyuncularından Nazlı Masatçı’ya, hiciv içeren bir performans nedeniyle “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla hapis cezası verilmesine ilişkin açıklama yayımladı

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 2016’da kapatılan Yenikapı Tiyatrosu’nun oyuncularından Nazlı Masatçı’ya, İzmir Alsancak’ta basın açıklaması yapmak isteyen öğrencilerin açıklama gerçekleşmeden gözaltına alınmasını hicveden bir performansta rol almasından dolayı “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla 1 yıl hapis cezası verildi. Aynı performansın videolarının sosyal medyada yayınlanması ise 6 ay daha ceza verilmesine gerekçe olarak gösterildi. Masatçı, toplamda 1 yıl 6 ay hapis cezasıyla 30 Ocak 2019’da tutuklanarak İzmir Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Kadıköy Tiyatrolar Platformu, Masatçı şahsında tiyatroculara yönelik baskılara ilişkin açıklama yayımladı. Açıklamada, Masatçı’nın tutuklu vicdani retçi İnan Süer’in serbest bırakılması ve vicdani ret hakkının tanınması amacıyla Gogol’ün Palto adlı eserinden hareketle sergilenen sokak tiyatrosunda rol aldığı için, “halkı askerlikten soğutmak” suçlamasıyla verilen ve hükmün açıklanmasının geriye bırakıldğı cezanın tekrar gündeme geldiği kaydedildi.

“Sıranın başka bir sanatçıya gelmesini beklemeyeceğiz”

Platformun yapmış olduğu açıklama şöyle:

Bir oyuncu ilk defa tutuklanmıyor bu ülkede. 17 Ağustos 2018 tarihinde tiyatro oyuncusu Cenk Dost Verdi tutuklandı ve yaklaşık beş buçuk aydır hapishanede. Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dramatik Yazarlık Bölümü öğrencisi Gizem Yerik tutuklandı ve hapishanede. Biz tiyatrocuların son yıllardaki en büyük sorunlarından biri sanata sansür oldu. Sanat eserleri yasaklanıp sansüre uğrarken, sanat eserlerinin ucube, sanatçıların müsvedde addedildiği bir dönemden geçiyoruz.

Nazlı Masatçı’nın oynadığı, İzmir’de sahnelenen “Bir Picasso Lütfen” adlı oyun oyuncusunu bekliyor şimdi. Latin Amerikalı oyun yazarı Ariel Dorfman’ın bir oyununda yazdığı gibi “Sonra günün birinde bakarsınız ki, bu çılgınlık kendi sınırlarını aşıp sizin mahallenize girivermiş.” cümlesi anbean gerçeğe dönüşüyor. Sıranın başka bir sanatçıya gelmesini beklemeyeceğiz ve hiçbir koşulda susmayacağız.

Nazlı Masatçı’ya, Gizem Yerik’e, Cenk Dost Verdi’ye ve yasaklanan bütün sanat eserlerine özgürlük!

Sendika.Org