İstanbul Çekmeköy’de helikopter kazası: 4 asker hayatını kaybetti

İstanbul Çekmeköy’de bir site içerisine askeri helikopter düştü. Milli Savunma Bakanlığı, 4 askerin hayatını kaybettiğini açıklarken, Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliği kazaya ilişkin yayın yasağı kararı verdi

İstanbul’un Çekmeköy ilçesinde bir site içerisine zorunlu iniş yapan askeri helikopter, henüz belirlenemeyen nedenle düştü.

Kazaya sonrası olay yerine gelen İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, gazetecilere yaptığı açıklamada, saat 18.51 itibarıyla 4. Kara Havacılık Alayı’na ait bir askeri helikopterin düştüğünü belirterek, “Şu an için bilinmeyen bir sebepten dolayı Çekmeköy ilçemiz Kirazlıdere Mahallemiz hemen şu ardımızda görünen site içerisine maalesef düşmüştür” diye konuştu.

Yerlikaya, 4 askerin yaralı olarak kaldırıldığı Sancaktepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hayatını kaybettiğini kaydetti.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan açıklama

Öte yandan Milli Savunma Bakanlığı’nın Twitter hesabından, helikopter kazasına ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada, “İstanbul/4’üncü Kara Havacılık Alay Komutanlığına ait UH-1 tipi helikopterimiz, henüz bilinmeyen bir nedenle Çekmeköy’de kaza kırıma uğramıştır. Kazada 4 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuştur. Olayla ilgili inceleme başlatılmıştır” ifadelerine yer verildi.

Yayın yasağı kararı

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, “kazaya ilişkin başlatılan soruşturmanın sağlıklı yürütülebilmesi” gerekçesiyle Basın Kanunu’nun 3/2. maddesi uyarınca soruşturma tamamlanıncaya kadar yayın yasağı getirilmesini talep etti.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliği de Başsavcılığın talebini kabul ederek, soruşturma tamamlanıncaya kadar olay ve soruşturma dosyası hakkında yazılı, görsel medya ile internet ortamında her türlü haber, röportaj ve benzeri yayınlara yayın yasağı konulmasına karar verdi.

Üç ay içinde ikinci kaza

İstanbul’da benzer bir kaza üç ay önce de meydana gelmişti.

26 Kasım 2018 tarihinde 4’üncü Kara Havacılık Alay Komutanlığı’na ait olan UH-1 tipi askeri helikopter Sancaktepe’de bir binanın çatısına çarparak düşmüş ve 4 asker hayatını kaybetmişti.

ABD’li Bell firması tarafından üretilen UH-1 tipi askeri helikopterlerin 2020 yılında TSK envanterinden çıkarılması planlanıyor.


Sendika.Org