“AKP seçim öncesi ‘Cinsel istismarcılara af’ için mutabakat arayışında”

İddiaya göre AKP grubunda yasama süreçlerinde etkin bir isim CHP ve İyi Parti gruplarına giderek “cinsel istismarcılara af yasası”nda olası bir mutabakat için nabız yokladı

Çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarında mağdur ve failin evlenmesi halinde cezanın ertelenmesini ya da hükmün geri bırakılmasını öngören düzenleme 2016 yılında gündeme gelmiş ama başta kadın örgütleri olmak üzere muhalefet partilerinin tepkisi üzerine geri çekilmişti. Söz konusu düzenleme son haftalarda bazı haberlerle yeniden tartışılmaya başladı. İktidar partisinin bu konuda yeni bir hazırlık içinde olduğu konuşulurken AKP grubundan “Gündemimizde yok” açıklamaları yapıldı.

Gazete Duvar’ın Meclis kulislerine dayandırdığı haberinde, AKP grubunda yasama süreçlerinde etkin bir ismin, CHP ve İyi Parti gruplarına giderek nabız yokladığı iddiasına yer verildi. Yaptığı görüşmelerde yaklaşık 4 bin kişinin mağdur olduğunu söyleyen AKP’li, her iki gruba da, “Bu konuda bir düzenleme niyetimiz var ama henüz sonuçlanan bir çalışmamız yok. Siz de bir değerlendirin, çalışın. Mutabakatla bir çözüm bulalım” çağrısında bulundu.

Çağrıyı doğrulayan muhalefet temsilcileri bu konuda kendi parti gruplarına da yapılan birçok başvuru olduğunu söylüyor ama yapılacak bir düzenleme, “Çocuk tecavüzcülerine af”, “erken evliliklerin önünün açılması”, “çocukların istismarcısıyla evlenmesine zorlanması” gibi birçok risk içermesi nedeniyle öneriye mesafeli yaklaşıyor. Görünen o ki her iki muhalefet partisi de AKP’nin atacağı adımı izleyecek. Bir teklif gündeme gelirse o teklife göre hareket edecek. Ancak bunun da seçimden önce olması beklenmiyor.

Sendika.Org