Acil servis önünden izlenimler: Kartal’da gerçek enkaz altında

İktidardan ve iktidara bağlı medyadan, kamuoyunu aydınlatacak sağlıklı bilgi değil yerel seçimler dikkate alınarak ölçüle biçile sarf edilen propaganda sözleri duyuluyor. Gerçek rant ve siyaset hesaplarıyla affedilmiş kaçak binanın yıkıntılarının, sansürün, propaganda savaşlarının altında can çekişiyor

Kartal Orhantepe Mahallesi’nde 6 Şubat Çarşamba günü henüz belirlenemeyen bir nedenle çöken 7 katlı binanın enkazında arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Perşembe gecesi 1 kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı ve yaşamını yitirenlerin sayısının 12’ye yükseldiği açıklandı.

Yeşilyurt Apartmanı’nın sakinleri ve onların yakınlarının enkaz çevresindeki tedirgin bekleyişi sürüyor. Bekleyişin sürdüğü bir başka nokta ise yaralıların kaldırıldığı Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Biz de 7 Şubat Perşembe günü hastanedeki bekleyişe şahit olduk.

Binanın çöktüğü günün akşamında olayla ilgili yayın yasağı kararı verildiği için sağlıklı bir bilgiye ulaşmak çok zor. Binanın en alt katında bulunan ve kaçak olarak çalıştırılan tekstil atölyesinin zabıtalarca mühürlenmesi “şans” olarak niteleniyor ancak birinci kata topluca misafirliğe gidildiği iddiaları da mevcut. Olayla ilgili açıklamalarda bulunan bakanlar ise bu iddiayı doğrularken kesin sayı vermekten kaçınıyor.

“Bütün rakamları biliyoruz”

7 Şubat gecesi olay yerine geldiğinde enkaz altında kaç kişi olduğuna ilişkin bir soru üzerine Soylu “Biz bütün rakamları biliyoruz ama siz de yıllardan beri habercilik yapıyorsunuz. Yani terörle mücadele de aynısıdır. Bu rakamlarla ilgili tam net bir tabloya ulaştıktan sonra verelim” demişti.

Oysa gerçek enkaz altında yatıyor. İktidardan ve iktidara bağlı medyadan, kamuoyunu aydınlatacak sağlıklı bilgi değil yerel seçimler dikkate alınarak ölçüle biçile sarf edilen propaganda sözleri duyuluyor. Gerçek rant ve siyaset hesaplarıyla affedilmiş kaçak binanın yıkıntılarının, sansürün, propaganda savaşlarının altında can çekişiyor.

Binada çok sayıda misafir olduğu iddiası

Hastanenin Acil kısmının önü, diğer günlere nazaran daha kalabalık. Birbirinden ayrı öbekler halinde bekleyen hasta yakınlarının yanı sıra çevik kuvvet polisi ve özel güvenlik görevlilerinin yoğunluğu da ekleniyor. Evlerini, yakınlarını kaybeden insanlar enkaz altındaki yakınları için endişeli. Acil servisin içerisinde bekleyen hasta yakınlarından birisi binanın çöktüğü saatte öğrencilerin okullarından eve dönmüş olduğuna dikkat çekiyor. Binanın ilk katında Kur’an dinlemek için gelen çok sayıda misafirin olduğu iddiaları da var ancak kesin bir bilgi yok ve insanlar yayın yasağı nedeniyle konuşmaya çekiniyor.

Enkazdan yaralı olarak kurtarılan 5 yaşındaki Havva’nın ailesi, ziyarete gelen yakınlarına küçük çocuğun buzdolabının yanında oluşan yaşam üçgeni sayesinde hayatta kaldığını anlatıyor. Aile, çocuklarına kavuştuğu için sevinçli ancak aynı zamanda endişeliler çünkü binanın 5. katında oturduklarını ve enkazın altında henüz haber alınamayan pek çok kişi olduğunu söylüyorlar. Gergin bir şekilde hastane içerisinde volta atan bir adama ise yoğun bakımdaki eşinin durumunun ağır olduğu söylenmiş.

Bakan: “Göçük altından sesler geliyor”

Hastanedeki yaralıları ziyarete gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, basın açıklamasını hasta yakınlarının beklediği Acil Servis kapısında değil, Başhekimlik binası önünde yapmayı tercih etti. Bakan, göçük altından sesler aldıklarını, arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Binada misafirliğe gelenler olduğu hakkındaki iddiaları doğruladı ancak kişi sayısına dair kesin olmayan bir bilgi paylaşmaktan kaçındıklarını belirtti.

Dönemin belediye başkanı AKP’li Mehmet Sekmen

Öte yandan bölge sakinleri 1992 yılında inşaasına başlanan apartmanın kaçak katlarının 1997 yılında çıkıldığını belirtiyor. 1994-2002 yılları arasında görev yapan Kartal’ın Refah Partili Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, 2014 yerel seçimlerinde AKP’den aday olarak Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine geldi. Sekmen, 2019 yerel seçimlerinde de tekrardan bu görev için aday gösterildi.

Yerel seçimlerden kısa bir zaman önce yaşanan bu olay, seçim hesaplarına da alet ediliyor. Anadolu Ajansı konuyla ilgili haberinde Kartal’ın CHP’li Belediye Başkanı Altınok Öz’ün “Olayla ilgili suçluluk duygusu taşımıyoruz” sözlerini cımbızlıyor. Sabah, binanın CHP’den önceki dönem belediye başkan yardımcısı olan Hüsnü Yeşilyurt’un uzaktan akrabalarına ait olmasını “CHP enkazı” şeklinde sundu.

Ancak ortada bir gerçek var ki ne Sekmen döneminde ne de sonraki dönemlerde çöken bina ve benzer durumdaki binalarla ilgili denetim yapılmadı, gerekli adımlar atılmadı. Aksine “imar affı” ile birlikte kaçak katlara, binaların sağlamlığına bakılmaksızın “devletin kasasına girecek para” gözüyle bakıldı ve insanların hayatı hiçe sayıldı.

Sendika.Org (Deniz Özge Gürsu)