Yerel seçimlere doğru: Üsküdar, Ulukışla ve Uludere’de hayali seçmenler

YSK’nin seçmen listelerini askıya çıkarmasının ardından Adalar’da hayali seçmen kayıtlarının olduğunun ortaya çıkmasından sonra şimdi de Üsküdar, Ulukışla ve Uludere’de hayali seçmenler tespit edildi

2019 yerel seçimleri öncesi YSK’nin seçmen listelerini askıya çıkarması ile birlikte Adalar’da hayali seçmen kayıtlarının olduğunun ortaya çıkmasından sonra şimdi de İstanbul Üsküdar, Niğde Ulukışla ve Şırnak Uludere’de hayali seçmenler tespit edildi. CHP ve HDP ”hayali seçmen” iddialarını gündeme taşıdı. CHP’liler İstanbul Adalar’da 500 hayali seçmenin ardından, Üsküdar’da da birçok adreste hayali seçmen olduğunu belgeledi.

Üsküdar seçmen askı listesine ulaşan CHP Gençlik Kolları yöneticisi Saffet Dağbakan, sosyal medya hesabından Üsküdar AKP Meclis Üyesi üç kişinin evinden 122 seçmen çıktığını gösteren apartman seçmen askı listesi görüntülerini paylaştı.

AKP’li meclis üyesi İlyas Karayel’in Bulgurlu’da yaşadığı binada bir dairede 18 kişinin olduğu belirlendi. Yine aynı mahallede AKP’li belediye meclis üyesi Süleyman Gedikoğlu’nun evinde 40 kişinin kaydedildiği ortaya çıktı.

CHP, 5 bin 800 nüfuslu Niğde Ulukışla’da 5 bin 900 seçmen göründüğünü açıkladı. HDP ise Uludere’de 5 bin 201 olan seçmen sayısının kısa sürede 7 bin 163’e çıktığına dikkat çekti.

“1700 seçmen hangi cazibeyle Ulukışla’ya geldi”

Cumhuriyet’te yer alan habere göre ise CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, seçmenlerin farklı bölgelere taşındığı yönünde önemli açıklamalar yaptı. Gürer, “Niğde’nin Ulukışla ilçesinde 24 Haziran seçimlerinden bu yana 1700 seçmen fazlalığı oluşmuş. Tabelasında 5 bin 800 yazılı ilçede seçmen sayısı 5 bin 900’a çıkmış. Burada AKP’li bir belediye başkanı görev yapıyor. Ben bu konuyu Meclis gündemine getirince, belediye başkanı Ulukışla’ya çok büyük bir ilgi olduğundan bahsetti. 1700 seçmen hangi cazibeyle Ulukışla’ya geldi” diye sordu.

HDP milletvekili Meral Danış Beştaş, Güneydoğu’da seçmen kaydırmaları yaşandığını ve sahte seçmen kayıtları yapıldığını belirtti. Yalnızca Şırnak Uludere’de 2018 genel seçimlerinde 5 bin 201 olan seçmen sayısının kısa sürede 7 bin 163’e çıktığını söyleyen Beştaş, “Küçücük bir ilçede nüfus yüzde 40 artmış. AKP halkın iradesine güvenmiyor. Halkın kendisine oy vermeyeceğini biliyor” dedi. HDP Sözcüsü Saruhan Oluç da Şırnak, Siirt ve Şanlıurfa’da seçmen kaydırması yapıldığı yönünde raporlar bulunduğunu belirterek, buralara HDP ile AKP seçmeni arasındaki fark kadar seçmen getirildiğini söyledi.

Sendika.Org