Son günlerini yaşayan Marksist sosyolog Erik Olin Wright’tan mektup var

Amerikalı Marksist Sosyolog Erik Olin Wright maalesef uzun zamandır kanserle mücadele ediyor. Aşağıda Wright’ın son günlerini yaşarken hasta yatağında yazdığı mektuplardan sonuncusu bulacaksınız

Erik Olin Wright , Wisconsin Üniversitesi’nde Sosyoloji Profesörü. Sınıflar, Demokrasiyi Derinleştirme (Archon Fung ile) ve Gerçek Ütopyalar gibi pek çok kitabın yazarı. 9 Şubat 1947’de Kaliforniya Berkeley’de doğdu. Biri 1968’de Harvard Üniversitesi, diğeri 1970’te Oxford Üniversitesi olmak üzere iki lisans derecesi olan Wright, Balliol Koleji’nden ve 1976’da Kaliforniya Üniversitesi’nden doktora derecesini aldı. Wright son olarak 2012 yılında, Amerikan Sosyoloji Derneği Başkanı seçildi. Wright “etkili yeni sol teorisyen” olarak tanımlandı. Sosyal sınıfların incelenmesi, Marksist sınıf kavramının güncellenmesi ve detaylandırılmasıyla ilgili çalışmalar yaptı.

Erik Olin Wright’ın çalışmalarından üçü Notabene Yayınları tarafından Türkçeye kazandırıldı. Sınıflar, Sınıf Analizine Yaklaşımlar ve Sınıflar Üzerine Tartışmalar kitaplarının yazarı Amerikalı Marksist sosyolog Erik Olin Wright maalesef uzun zamandır kanserle mücadele ediyor. Aşağıda Wright’ın son günlerini yaşarken hasta yatağında yazdığı mektuplardan sonuncusu bulacaksınız.

*

Tatsız bir güncelleme

Günlük Rapor, Erik Olin Wright — 4 Ocak 2019

Artık sağlık durumum hakkında daha kesin haberler verebiliyorum. Son göstergeler üç veya dört haftalık ömrüm kaldığını söylüyor. Sürprizler elbette olabilir, böyle şeyler olabiliyor. AML (Akut Myeloid Lösemi) ile mücadeleden, kemoterapiden geriye ne kaldıysa değerlendirmeye devam ediyorum. Fakat doğrusu istenirse, seçenekleri tükettik. Doktorlar üç- dört hafta gibi bir süremin kaldığını düşünüyor.

Bu, farklı bir çalışma şekline geçtiğim anlamına geliyor. Doktorlara, tartışmasız şekilde önceliklerimi belirttim: Kalan gücümü mümkün olduğunca yükseltmek, yazı yazabilmek ve ailemle iyi vakit geçirebilmek. Yazmaya mecalim olursa yazmayı planlıyorum. İnsanların ziyarete gelmesi beni memnun ediyor ama bu ziyaretleri planlayamıyor, koordine edemiyorum. Dolayısıyla insanlara sadece çıkıp kısa bir ziyarete gelmelerini söylüyorum, ziyaretler çakışsa da önemli değil.

Sanırım bu kötü haberin iyi bir yanı da yok değil. O da artık hastalığıma bağlı gıda kısıtlamasından kurtulmam. Dolayısıyla akşama suşi ziyafeti var. Tat alıcılarım işbirliğine yanaşmazsa, onları öldüreceğim!

İleriye dönük olarak bloğuma yazmaya devam edeceğim, fakat biraz daha kesik kesik olacak. Çünkü öncelikle yazmak istediğim daha önemli yazılar var. Torunlarıma mektup yazmak bunların başında geliyor. Durumumda önemli bir değişiklik olursa, kuşkusuz ilgili bir blog yazısı yazarım.

Sevgilerle,

Erik

[caringbridge.org’daki İngilizce orijinalinden Nota Bene Yayınları tarafından Sendika.Org için çevrilmiştir.]