SES üyeleri 3600 ek gösterge haklarını istedi

SES üyesi sağlık ve sosyal hizmet emekçileri, 3600 ek gösterge hakkı için basın açıklaması yaptı, taleplerini dillendirdi

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İstanbul şubeleri, 3600 ek gösterge talebiyle Okmeydanı Ağız ve Diş Hastalıkları Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı.

“3600 ek gösterge hakkımız gasp edilemez” yazılı pankartın açıldığı basın açıklamasında konuşan SES Şişli Şube Yöneticisi Ferdane Çakır, sermaye yanlısı politikalar sonucunda sağlık ve sosyal hizmet alanında yaşanan sorunlara karşı mücadeleyi sürdüreceklerini belirtip taleplerini sıraladı:

  • İnsanca yaşamayı sağlayacak temel ücret; çünkü performans uygulaması ile temel ücretlerimiz yok sayıldı. Döner sermayeler de sudan bahanelerle ödenmiyor. Ödenen ek ödemeler de emekliliğimize yansıtılmıyor. Yandaş sendikalarla yapılan “satış sözleşmeleri” ve enflasyon ile birlikte ücretlerimiz iyice eridi. Kriz bahane edilerek elektrik, doğalgaz, gıda, ulaşım gibi temel ihtiyaçlarımıza yapılan zamlarla geçinemez duruma geldik
  • Fiili hizmet süre zammı (yıpranma payı); fiili hizmet süresi zammına ilişkin çıkarılan yasal düzenlemenin, fiili çalışma süresinin kaldırılarak, geçmiş çalışma sürelerini kapsaması ve tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin dahil edilerek yeniden yasal düzenleme yapılmalıdır.
  • 3600 ek gösterge; iktidarlar ve siyasi partiler sürekli olarak emekçilerin haklı ve meşru taleplerini seçim malzemesi haline getiriyorlar. 24 Haziran seçiminde de birçok talep bu şekilde seçim malzemesi oldu. Bunların başında da ek göstergeydi.

Erdoğan’ın açıkladığı ikinci 100 günlük programda sadece eğitim emekçilerine ek göstergeden söz edildiğini, sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin taleplerinin ise gündeme alınmadığını belirten Çakır, imza toplayarak bunu TBMM’ye sunacaklarını ifade etti.

Sendika.Org