ODTÜ Sinema Topluluğu: Cem Yılmaz samimiyetsizliğini gösterdi, sektördeki çatışma kâr amaçlı!

Sinema sektöründe Mars Grubu’nun tekelleşmesine karşı çıkan Cem Yılmaz’ı alternatif alanlara ve amfilere çağıran ODTÜ Sinema Topluluğu, Yılmaz’ın teklifi yok saymasının samimiyetsizliğin göstergesi olduğunu söyledi, “Sinemacılar ile Mars Grubu arasındaki çatışmanın kâr amacının ötesine geçmediğini göstermek istedik” dedi

Sinema sektöründe dağıtım ve salon tekeli haline gelen Mars Grubu ile büyük yapım şirketleri arasında bilet fiyatlarından elde edilen gelirin doğru paylaşılamaması tartışması büyürken; ODTÜ Sinema Topluluğu, Cem Yılmaz’a “Tekelleşen salonlara alternatif olarak amfilerimizi açıp burada öğrencilerle birlikte filminizi gösterme, üzerine sohbet etme imkanı vermek isteriz. Var mısınız?” teklifinde bulunmuştu.

ODTÜ Sinema Topluluğu, Cem Yılmaz’dan çağrılarına bir yanıt gelmemesi üzerine yazılı bir açıklama daha yayımladı.

Cem Yılmaz’ın davetlerini yok sayarak samimiyetsizliğini gösterdiğini söyleyen topluluk, “Sinemacılar ile Mars Group arasındaki çatışmanın kâr amacının ötesine geçmediğini ve sanat alanında önemli insanların ‘sanatçı müsveddesi’ olarak tanımlandığı ve doğrudan hedef alındığı şu günlerde, sanatçıların yanında olduğumuzu bir kez daha göstermek istedik” dedi.

ODTÜ Sinema Topluluğu’nun açıklamasının tamamı şöyle:

“Sinema kültürünü AVM dışına taşımaya ve bağımsız salonları desteklemeye çağırıyoruz”

ODTÜ Sinema Topluluğu olarak geçtiğimiz günlerde yayımladığımız yazı aracılığıyla sinema sektöründe son yıllarda ivme kazanan tekelleşmenin farkında ve karşısında olduğumuzu açıklamıştık.

Yine bu yazımızda, Mars Group’a karşı tavır alan ve filmini vizyona sokmayıp “Gerekirse filmlerimi bedava bile gösteririm” diyen Cem Yılmaz’a, söylediklerinde samimi ise amfilerimizi açıp birlikte paylaşımlar yapma teklifinde bulunduk. Ancak yanıt tam da beklediğimiz gibi geldi; yani gelmedi…

Davetimizin haberler ve sosyal medya sayesinde viral olduğunu bildiğimizden, bu davetin kendisine ulaşmadığına inanmıyoruz. Bu noktada Cem Yılmaz medyada bu konu üzerinde dikkat çekmeye devam ederken davetimizi yok sayarak aslında açıklamalarında samimi olmadığını göstermiş oldu.

Biz de bugün sinemacılar ile Mars Group arasındaki çatışmanın kâr amacının ötesine geçmediğini ve sanat alanında önemli insanların “sanatçı müsveddesi” olarak tanımlandığı ve doğrudan hedef alındığı şu günlerde, sanatçıların yanında olduğumuzu bir kez daha göstermek istedik.

Ancak görünen o ki, iktidarla aynı dili konuşan ve “Yeni Cem Yılmazlar çıkarırız” gibi söylemleri tercih edenlere karşı, yanında olduklarımız tarafından muhatap alınmadık.

Biz, ODTÜ Sinema Topluluğu olarak her zaman yaptığımız gibi bu kâr çatışmasının içinde olmayan, sansüre tabi tutulan bağımsız sinemacıları ve filmlerini ağırlamaya devam edeceğiz, çünkü bu paylaşımın çıkar alışverişinin çok ötesinde olduğunun farkındayız. Son olarak, süreci takip eden ve bundan rahatsız olan herkesi bağımsız sinema ve yönetmenleri desteklemek adına, sinema kültürünü AVM’nin dışına taşımaya, bağımsız salonları desteklemeye çağırıyoruz.

Ne olmuştu?

Sinema sektöründe salon ve dağıtım tekeli haline gelen Mars Entertainment Group ile BKM, Boyut Film, Çamaşırhane Film, Fikir Sanat, Madd Entertainment, Mystafa Uslu, NuLook ve TAFF’ın da aralarında olduğu yapım şirketleri arasında promosyonlarla bilet fiyatlarının yükseltilmesi ve bilet fiyatlarından elde edilen gelirin doğru paylaşılamaması üzerine tartışma başlamıştı.

Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan, Şahan Gökbakar gibi isimlerin de aralarında olduğu yapımcılar Mars’ı filmlerini vizyona sokmamakla tehdit etmişti.

Mars’ın kurumsal ilişkiler direktörü Aslı Irmak Acar “Cem Yılmaz olmazsa başka Cem Yılmazlar çıkar, onlar film çekmezse çekeni bulacağız” derken, Yılmaz ona “Yavaş çıkarsın” yanıtı vermiş, sinema biletlerini 15 lira yapma teklifi sunmuştu.

Sendika.Org