Kirazlıtepeliler Üsküdar Belediyesi önünde sordu: “Bunlar Allah’ı da mı inkar etti?”

AKP’li Üsküdar Belediyesi’nin Kirazlıtepe’de kentsel dönüşüm adı altında rantsal yıkımı ve mahallelinin yıkıma karşı direnişi devam ediyor. Üsküdar Belediyesi önünde eylem yapan Kirazlıtepeliler dönüşümle birlikte evlerinin yanı sıra camilerinin de yıkıldığını söyleyerek “Bunlar Allah’ı da mı inkar etti?” diye sordu

AKP’li Üsküdar Belediyesi’nin Kirazlıtepe’de kentsel dönüşüm adı altında rantsal yıkımı ve mahallelinin yıkıma karşı direnişi devam ediyor. Kirazlıtepeliler bugün yıkıma karşı Üsküdar Belediyesi önünde oturma eylemi yaptı. Eylemde basın açıklamasını mahalleli adına Kirazlıtepe Kentsel Dönüşüm İmar ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Rıza Şener okudu.

Şener, dönüşümle ilgili kendilerine sunulan teklifi kabul etmediklerini söyledi. Belediyenin, mahallede dönüşüm ile ilgili anlaşılan kişilerin evlerini hızlı bir şekilde boşalttığını söyleyen Şener, yıkımların rastgele yapıldığını ifade etti.

İnsanların beden ve ruh sağlıkları bozuldu

Yıkımın usulsüzlüğüne karşı çıktıklarında zabıta ve polisler eşliğinde usulsüz yıkıma devam edildiğini belirten Şener, yıkımlardan ve molozlardan dolayı hasta olduklarını aktardı. Şener, bu konuda İstanbul Tabipler Odası’nın da sahayı inceleyip burada yaşayanların yaşam alanlarının yok edildiği, insanların beden ve ruh sağlıklarının bozulduğuna dair rapor hazırladığı bilgisini verdi.

“Temiz ve insanca bir yaşan alanı sağlamak zaten göreviniz, lütfen görevinizi yapınız!”

Üsküdar Belediyesi binaları yıkıp insanları molozların içinde yaşamaya zorlamaktadır diyen Şener, Belediye’nin burada yaşayan insanları ölüme terk ettiğini söyledi. Şener konuşmasını şöyle sürdürdü:

Biz asbest ve moloz tozu soluyarak, lağım akıntıları ve lağım fareleri ile yaşamak zorunda bırakıldık. Gecekondu yaşamından bizi kurtarıp insanca yaşama alanlarına kavuşturacağını ve olası bir depremde bizi ölümden kurtaracağını söyleyen Üsküdar Belediyesi Başkanı bu davranış ve tutumu ile bizi ölüme terk etmiştir. Bu davranışını kınıyoruz.

Sayın Başkan, mahallemizdeki moloz dağlarını kaldırınız. Bize temiz ve insanca bir yaşan alanı sağlamak zaten göreviniz, lütfen görevinizi yapınız. Kirazlıtepe halkı olarak insan ve insan sağlığı ile ilgilenen tüm yetkili bakanlara, tüm Üsküdarlılara tüm İstanbullulara ve hatta tüm Türkiye’ye çağrımızdır; zehirlenerek yavaş yavaş ölmek istemiyoruz. İnsan olan, insanı seven herkesten bu zulmün son bulması için destek bekliyoruz.

“Bize zulüm ediyorlar, o yüzden buradayız”

Eylem sürerken 50 yıldır Kirazlıtepe’de oturan Müzeher Yıldırım Sendika.Org’a konuşarak kendilerine yapılan zulme karşı bugün belediye önünde olduklarını söyledi.

Bizim haklarımızı, yerlerimizi elimizden alıp bizi kura sistemine sokuyorlar. Bizim buna ihtiyacımız yok. Gelip baskı yapıp kiracıları çıkarıyorlar. Bize zulüm ediyorlar. Biz o yüzden buradayız. Adalet İstiyoruz.

Yine 50 seneyi aşkındır Kirazlıtepe’de yaşayan Emine Han Savaşlarda bile camilerin yıkılmadığını söyleyerek belediyenin camilerini yıktığını söyledi ve “Bunlar Allah’ı da mı inkar etti bilmiyorum” diye sordu:

Kentsel dönüşümü, güzel bir yerde yaşamayı biz de isteriz. Ama güvenimizi sarstılar, camimizi yıktılar. Savaş olduğu zaman, Hristiyanlar diyeyim, Müslümanlar camiye kaçarsa düşman camiyi yıkmıyor, onlar Allah’ın evine girdi diye öldürecekse de öldürmekten vazgeçiyor. Kiliseler, camiler Allah’ın evi. Bunlar Allah’ı da mı inkar etti bilmiyorum. Camimizi kepçe yıkamadı. Ben birkaç senedir dışarıdayım, videoyu izledim ağladım. Sinirlerim bozuldu, üç gün hasta yattım. Kuran’ını mı inkar ediyor? Bizim güvenimizi sarstılar. Kentsel dönüşüm dediler. Evini verenin evini yıktılar, ortalık hastalık saçıyor. Çocuklarımız hep hasta. Halka ne yapmayı, nereye göndermeyi düşünüyor? Güzel bir proje sunsalar biz de isteriz. Bize seçilmeye gelirken ‘Sizin haklarınızı koruyacağız, devlet olarak başınızda sizi en güzel şekilde yaşatacağız’ dediler ama bizim başımızdan çatımızı alıyorlar, su saatlerimizi çalıyorlar, bizi mağdur ediyorlar. Etmeyeceğiz dediler. Yalan söylediler.

“Onlar nasıl kendi yandaşlarına sahip çıkıyorlarsa biz de birbirimize sahip çıkacağız”

Sabriye Aydın ise mahalleliler olarak birbirlerine sahip çıkacaklarını söyledi:

Biz evlerimizde mutluyduk. Bize hakkıyla bir dönüşüm yapacaklarsa buyursunlar. Ama bu haksızlığa biz hiçbir zaman evet demeyeceğiz. Biz elimizden geldiği kadar kendimizi savunmaya çalışacağız. Onlar nasıl kendi yandaşlarına sahip çıkıyorlarsa biz de komşular olarak birbirimize sahip çıkacağız. Bizi oradan kolaylıkla söküp atamayacaklar.

İTO: “Tüm İstanbul için önemli bir halk sağlığı tehdidi”

Yıkımın ardından mahalleyi gezip incelemelerde bulunan İstanbul Tabip Odası heyeti, yıkımın yönetmeliğe uygunluğu ve mahalleli üzerindeki etkilerine dair bir rapor hazırladı. Yıkımın yönetmeliğe aykırı yapıldığı belirtilen raporda öne çıkanlar şöyle:

Mahallenin şikayetleri ve mahalle gezisi gözlemleri çerçevesinde Kirazlıtepe mahallesinde yürütülmekte olan kentsel dönüşüm süreci hem yıkım anı hem de yıkım sonra proses toplum sağlığını tehdit eder niteliktedir. Üsküdar Belediyesi kentsel dönüşüm sürecini yürüten hem de denetlemekle yükümlü bir kuruluş olarak görevini yerine getirmemektedir.

Çalışma ve Sosyal güvenlik bakanlığı tarafından hazırlanan ve 26.12.2003 tarihli ve 25328 sayılı Resmi gazetede yayımlanan Asbestle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik esaslarına uyulur denilmektedir.

Kirazlıtepede yürütülen kentsel döndü sürecinde yapılan yıkımlar ile ilgili yönetmeliğin 19. Maddesine aykırı şekilde yürütülmektedir. Benzer şekilde yıkım esnasında yönetmeliğin 20 ve 21 maddelerinde belirtilen gürültü ve toz emisyonlarına karşı alınması gereken önlemler alınmamaktadır.

Faaliyet sahibi veya tadilat/ tamirat/ inşaat/ yıkımı yapacak firma, ilgili belediyeye/ mülki amire veya bu mercilerden atıkları toplamak ve taşımak amacıyla izin almış/ yetkilendirilmiş firmalara başvurarak faaliyetin yapılacağı yere geçici biriktirme konteynerinin yerleştirilmesini temin eder. Bu konteyner yerleştirilmeden tadilat/ tamirat/ inşaat/ yıkım işlemlerine başlanılamaz. Kirazlıtepe mahallesinde gerçekleşen yıkımlar da geçici biriktirme konteynerinin kullanılmadığı gibi yıkıntı atıkları aylardır bölgeden uzaklaştırılmamaktadır.

Yıkıntıların ortamdan uzaklaştırılmaması sonucu oluşan çürüme ve kokuşma sonrası artması beklenen kemirici hayvan ve sinek üremesi ve beraberinde enfeksiyon hastalıkları sadece Kirazlıtepe mahallesi değil yakın çevreden başlamak üzere tüm İstanbul için önemli bir halk sağlığı tehdididir.

 

Canlı yayın:

Rantsal dönüşüm ve yıkımın sürdüğü Kirazlıtepe Mahallesi halkı Üsküdar Belediyesi önünde: "Bizim burada yaşam hakkımız yok mu?"

Gepostet von SENDİKA – www.sendika.org am Donnerstag, 24. Januar 2019

İlgili haberler:

Sendika.Org