Kadıköy Belediyesi çalışanlarından kitlesel eylem: “4+4 zulmüne hayır!”

Hükümetin “taşerona kadro” vaadi ile belediye şirketlerine aktardığı yaklaşık 450 bin işçi 2020’nin 6. ayına kadar, 6 ayda bir yüzde 4’le sınırlı bir ücret artışına mahkûm edildi

DİSK Genel İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube’de örgütlü Kadıköy Belediyesi çalışanları belediye binası önünde düzenledikleri eylemde, KHK ile mahkûm edildikleri 6 ayda bir yüzde 4’le sınırlı ücret artışı sorununun çözülmesini istedi.

İnsanca çalışmayı beklerken…

Hükümetin “taşerona kadro” vaadi ile belediye şirketlerine aktardığı yaklaşık 450 bin işçi kadro, özgür toplu sözleşme hakkı, güvenceli bir çalışma düzeni beklerken ve insan onurunu yakışır bir ücret talep ederken, KHK ile taşeron çalışmanın da gerisinde bir düzenlemeye maruz bırakılmıştı.

İşçiler 2020’nin 6. ayına kadar, 6 ayda bir yüzde 4 artışa mahkûm edildi. Oysaki bu işçiler halihazırda taşeronda çalışıyor olsaydı, 1 Ocak itibariyle belirlenen asgari ücrete gelen yüzde 26,5 artıştan faydalanacakken, bugün mevcut haliyle yüzde 4 zamma mahkûm.

İşçilerden bakanlıklara çağrı

Belediye binası önünde sloganlarla buluşan yüzlerce işçi, Aile Sosyal Hizmetler ve Çalışma Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı’na belediye şirketlerine geçirilen 450 bin işçi adına seslenerek, asgari ücrete gelen yüzde 26’lık zammın KHK ile kadroya geçen işçileri de kapsamasını ve KHK’nin belirlediği yüzde 4’lük artışın bunun üzerine eklenmesini talep etti.

Sendika.Org