İSİG Meclisi Beslenme Çalışma Grubu: 2018 yılında en az 13 bin 190 kişi gıda zehirlenmesi yaşadı

İSİG Meclisi Beslenme Çalışma Grubu’nun hazırladığı rapora göre 2018 yılında en az 13 bin 190 kişi gıda zehirlenmesinden etkilendi, 18 kişi ise hayatını kaybetti. Gıda zehirlenmelerinden en çok etkilenenler ise işçiler ve yoksullar 

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) Beslenme Çalışma Grubu hazırladığı raporla gıda zehirlenmelerinin en çok işçileri ve yoksulları vurduğunu açıkladı.

Raporda, piyasa ekonomisinin insafına terkedilmiş, düşük ücretler nedeniyle sağlıklı ve temiz yiyeceklere ulaşamayan işçiler ve halkın sağlığını daha fazla kaybettiğini ifade edilen raporda işyerleri, okullar, kışlalar, sığınma evleri vb. yaşam ve çalışma alanlarında gıda denetim ağları kurulmadığı ve ilgili kontroller yapılmadığından hemen her gün gıda zehirlenmesi yaşandığına dikkat çekildi.

8094 işçi zehirlendi

İSİG Meclisi Beslenme Çalışma Grubu’nun hazırladığı rapora göre 2018 yılında en az 104 zehirlenme vakası meydana geldi ve bu olaylarda en az 13 bin 190 kişi gıda zehirlenmesinden etkilendi, 18 kişi ise hayatını kaybetti. Gıda zehirlenmesinden etkilenen işçilerin sayısı 8094 ve 8303 kişi işyerinde zehirlendi.

1774 öğrenci zehirlendi

Üniversite, ilköğretim okulu, meslek yüksekokulu demeden kamuya ait veya özel pek çok okulda gıda zehirlenmesi meydana geldi, toplamda 1774 öğrenci zehirlendi. Kışlada 75 asker, göçmen gözaltı merkezinde 116 göçmen ve genelde 3131 kişi zehirlenme nedeniyle hastanede tedavi gördü.

Zehirlenmelerin yüzde 63’ü işyerinde, yüzde 22’si kamu kurumlarında

Zehirlenme vakalarının yüzde 63’ü işyerinde gerçekleşirken vakaların yüzde 22’si kamu kurumlarında meydana geldi. Zehirlenme vakalarının köy veya büyükşehir ayrımı gözetmediği göz ardı edilmemeli.

Raporda dile getirilen talepler ise şöyle:

Gıda zehirlenmeleri işçi sağlığı/halk sağlığı kapsamında ele alınmadıkça, etkin denetim mekanizmaları kurulmadıkça, sorumlu firmalara yüksek miktarda cezalar kesilmedikçe ve en önemlisi halk olarak temiz, sağlıklı, adil gıda hakkı üzerinden kentlerde ve kırlarda örgütlülük sağlanmadıkça, ne yazık ki gıda zehirlenmeleri artarak devam edecek. İçilebilir su, ekilebilir araziler, sağlıklı çalışma koşulları vb. konular birbiriyle ilişkili olan ve bir bütün olarak bakmamız gereken meseleler. Ancak bu bağları kurduğumuzda, sağlıklı ve iyi olma halinden bahsedebilir, işyerlerinde, yaşam alanlarında sağlıklı beslenmeye örgütlenerek ulaşabiliriz.

Sendika.Org