HDP’nin Cizre adayı Berivan Kutlu dahil 10 kadın siyasetçi serbest

Şırnak merkezli operasyonda gözaltına alınan 22 kadın siyasetçiden HDP Cizre Belediye Eş Başkan adayı Berivan Kutlu’nun da aralarında bulunduğu 10’u serbest bırakıldı

Şırnak merkezli 7 ilde dün (29 Ocak) sabah saatlerinde yapılan eşzamanlı ev baskınlarında 22 kadın siyasetçi gözaltına alınmış ve 10 kadın hakkında ise yakalama kararı çıkarılmıştı. Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan kadınlardan DİSK Genel-İş Sendikası Şırnak Şube Eş Başkanı Zeynep İdin ve Ayfer Şahin Bilici dün çıkarıldıkları savcılıkta, ifadelerinin ardından serbest bırakılmıştı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan kadınlardan bazıları bugün adliyeye sevk edildi. Emine Erkuş, Felek Çakar, Saliha Esmeray, DBP’li İl Genel Meclis üyesi Kumri Yürük, Halime Tarak, Sibel Erk ve Leyla Yıldız adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Adliyeye sevk edilen kadın siyasetçilerden HDP Cizre Belediye Eş Başkan adayı Berivan Kutlu da adli kontrol şartıyla sevk edildiği mahkemece serbest bırakıldı. Söz konusu ifadeler sırasında kadınlara, geçmiş dönemlerde katıldıkları birtakım eylem ve etkinlikler ile gizli tanık ifadelerine ilişkin sorular yöneltildiği öğrenildi.

12 kadının ifadeleri yarına kaldı

Halen gözaltında bulunan HDP Şırnak merkez Belediye Eş Başkan aday adayları Şirin Kılınç ve Leyla Kılınç, DBP İl Eş Başkanı Ayşe Altay ve DBP Şırnak merkez İlçe Eş Başkanı Nuriye Bilir’in de bulunduğu diğer kadınların yarın adliyeye sevk edilmesi bekleniliyor.

Sendika.Org