Brexit oylamasına günler kala Corbyn’den May’e: Kaybedersen erken seçim, yoksa gensoru!

İngiltere Parlamentosu’ndaki Brexit oylamasına sayılı gün kala İşçi Partisi hükümetin bütçe yetkisini kısan yasayı kabul ettirdi. Corbyn ise May’e “Anlaşma reddedilirse erken seçim, yoksa gensoru” çağrısı yaptı

Avrupa Birliği temsilcileri ve İngiltere hükümeti tarafından belirlenen Brexit anlaşmasının, İngiltere Parlamentosu’nda oylanmasına sayılı günler kala ana muhalefet İşçi Partisi’nden iki gözdağı hamlesi geldi.

İşçi Partisi, anlaşmasız Brexit senaryosuna hazırlık için ayrılacak bütçenin parlamento onayı olmadan kullanılmamasını içeren bir yasa teklifi sundu. Teklif, 296’ya karşı 303 oyla kabul edildi.

Hükümetin teklifin reddini sağlayamaması 15 Ocak’taki oylamaya ilişkin ipucu verince İşçi Partisi’nden ikinci hamle geldi.

Wakefield’de halka hitap eden İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, “Theresa May’e sesleniyorum, eğer anlaşmana güveniyorsan, erken seçime gidelim ve bırakalım halk karar versin” dedi. Corbyn, Brexit anlaşmasının parlamentoda reddedilmesi ama May’in de erken seçime yanaşmaması halinde hükümet hakkında gensoru önergesi vereceklerini duyurdu.

Ne olmuştu?

İngiltere’de 23 Haziran 2016’da AB’den ayrılmanın oylandığı referandumda katılımın %72’de kalmasının da etkisiyle ayrılma oyları %52’yi bulmuş, birlikte kalma yanlılarının oyları ise %48’de kalmıştı. Oylama sonucu ile birlikte AB’de “parçalanma” endişesi su yüzüne çıkmış, İngiltere’de ise birlikten yana olan dönemin başbakanı David Cameron istifa etmişti.

13 Temmuz 2016’da önce Muhafazakar Parti’nin, ardından da hükümetin başına geçen Theresa May ise hızla Brexit sürecini başlatmıştı. Yaklaşık iki yıl süren Brexit ve Brexit sonrası koşulları üzerine görüşmeler geçtiğimiz ay nihayete etmiş, anlaşma 25 Kasım’da Avrupa Konseyi’nin onayından geçmiş ve son olarak gözler İngiltere Parlamentosu’na çevrilmişti.

Theresa May’in görüşmeler sırasında hükümetin topyekun halde anlaşmanın arkasında olduğunu söylemesi üzerine iki bakan, May’i yalanlayarak ve uzlaşı varmış görüntüsü vermekle suçlayarak görevlerinden istifa etmişti. May “Ya benim anlaşmam kabul edilir ya AB’den anlaşmasız olarak ayrılırız ya da Brexit’in gerçekleşmemesi riski doğar” resti çekmesine karşın tepkileri dindirememiş ve Muhafazakar Parti’nin önemli bir bölümü May’e cephe açmıştı.

Brexit anlaşması görüşmelerinin ilk gününde Muhafazakar Partili vekiller önce “Brexit sürecinde ipler hükümette değil parlamentoda olsun” diye özetlenebilecek bir önergeyi kabul ettirmiş, ardından da May hakkında güvensizlik oylaması istemişti. May güvensizlik oylamasından başarıyla çıksa da süreci yönetmedeki başarısızlığını kabul ederek önümüzdeki genel seçimde partinin başında olmayacağını açıklamıştı.

May, partisindeki fireler ve koltuğunun sallantıda olması üzerine aralık ortasında yapılması planlanan parlamento görüşmelerini 15 Ocak’a ertelemişti.

İlgili haberler:

Sendika.Org