Bir Demet Tiyatro: Erdoğan sansür yasasını imzaladı, sinemacılar başkanlığa övgü yağdırdı

Resmi Gazete’de yayımlanan kanuna göre yerli ve yabancı sinema filmleri bir komisyon tarafından değerlendirilecek, uygun bulunmayan filmler ticari dolaşıma ve gösterime sunulmayacak. Kanun Erdoğan tarafından imzalanırken Saray’da yanında Oyuncular Sendikası Başkanı Demet Akbağ ve Yılmaz Erdoğan da vardı

Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Teklif, sansürün yoğunlaşıp kurumsallaşacağı ve sektörün sorunlarını çözmekten uzak olduğu gerekçesiyle eleştirilmişti.

Kanuna göre 8 üyeden oluşacak bir komisyon, ülke içinde üretilen veya ithal edilen sinema filmlerinin, ticari dolaşıma veya gösterime sunulmasından önce değerlendirilmesi ve sınıflandırılmasını yapacak. Uygun bulunmayan filmler, ticari dolaşıma ve gösterime sunulamayacak.

Tayyip Erdoğan, yapımcı ve oyuncularla dün (29 Ocak) Saray’da bir araya geldi, kanunu bu toplantıda imzaladı. Aralarında, Oyuncular Sendikası Genel Başkanı Demet Akbağ ve yönetmen, oyuncu, yapımcı Yılmaz Erdoğan’ın da bulunduğu yapımcı ve oyuncular Erdoğan ile görüşmek için Saray’a gitti.

Bugünleri hiç unutmayın!

Erdoğan’ın Saray’da onayladığı yasanın imza törenine katılan sinemacılar, Başkanlık sistemine övgü yağdırdı. Sabah’ın haberine göre Senarist ve yapımcı Bahadır Özdener, “Başkanlık sistemini son iki haftada idrak ettik” derken, yapımcı Yılmaz Erdoğan daha önce böyle bir ivme ve hızı görmediklerini söyledi. Erdoğan’la bir araya gelen sinemacılara tepki gösteren Barış Atay ise “Sinemacılığın yüz karasısınız, bu yasa sizin eseriniz” dedi.

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), da Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Sinema kanununda ‘değişiklik’ yapan ve bugün yürürlüğe giren kanunda sinema üzerindeki sansür mekanizmasının pekiştirilmesini ve sinema emekçilerinin çalışma koşullarında iyileşme getirecek hiçbir düzenleme olmamasını esefle karşılıyor, sinema sektörünün duyarlı bileşenlerinin bu ve benzeri konularda uzun soluklu mücadelesinin yanında olacağımızı beyan ediyoruz” dedi.

“Destekleme kurulları” oluşturulacak

Kanuna göre, ilk uzun metrajlı kurgu film yapım, uzun metrajlı sinema film yapım, ortak yapım, senaryo ve diyalog yazım, animasyon film yapım, kısa film yapım, belgesel film yapım, çekim sonrası, dağıtım ve tanıtım ile yerli film gösterim destek türlerinde yapılan başvuruları değerlendirmek ve desteklenecek olanları belirlemek üzere destekleme kurulları oluşturulacak.

Sansür komisyonu

Dizi film ile yabancı film yapım destek türlerinde yapılan başvuruları değerlendirmek ve desteklenecek olanları belirlemek üzere sekiz üyeden oluşan Dizi ve Yabancı Filmleri Destekleme Komisyonu oluşturulacak. Sekiz üyeden oluşacak komisyon, ülke içinde üretilen veya ithal edilen sinema filmlerinin, ticari dolaşıma veya gösterime sunulmasından önce değerlendirilmesi ve sınıflandırılmasını yapılacak. Uygun bulunmayan filmler, ticari dolaşıma ve gösterime sunulamayacak.

Değerlendirme ve sınıflandırma yapılmamış sinema filmleri

Değerlendirme ve sınıflandırması yapılmamış olan sinema filmleri; festival, özel gösterim ve benzeri kültürel ve sanatsal etkinliklerde ancak ’18+’ yaş işareti ile gösterilecek. Daha önce Bakanlıkça değerlendirme ve sınıflandırması yapılan filmler, ilgili etkinliklerde aldıkları işaret ve ibarelere uygun olarak gösterilecek. Söz konusu etkinliklerde gösterimi yapılacak filmlerin taşımaları gereken işaret ve ibarelerin her türlü tanıtım ve gösterim alanında kullanılması zorunlu tutulacak.

Sinema donanım desteği

Kanunla birlikte Bakanlık, sinema alanındaki etkinlik, proje ve faaliyetleri destekleyecek, etkinlikler düzenleyecek ve bu alanda ödüller verecek. Uluslararası festivallere ve yarışmalara katılım ile bunlara ilişkin tanıtım faaliyetlerini de destekleyecek. Bakanlık, kamu kurum, kuruluş ve kamu tüzel kişilerine sinema donanım desteği sağlayacak, “ihtiyaç sahibi sinema sanatçılarına veya sinema sektörü çalışanlarına” maddi destek verecek.

Reklamlar 10 dakikayı geçmeyecek

Sinema filmi öncesinde gösterilen reklamların süresi 10 dakika ile sınırlı tutulacak. Fragman gösterim süresi en az üç, en fazla beş dakika olacak. Kamu spotları ve sosyal sorumluluk projelerine ilişkin gösterimler belirtilen sürelere dahil edilmeyecek. Sinema filmi gösterim arası 15 dakikayı aşmayacak.

Sinema biletini içeren promosyon ve toplu satış olmayacak

Sinema salonu işletmecileri, sinema biletini içeren abonelik, promosyon, kampanya ve toplu satış faaliyetleri gerçekleştiremeyecek. Bilet ile mısır veya başka bir ürünün satışı birleştirilerek yapılamayacak.

İlgili haberler:

Sendika.Org