“Adli Tıp raporunda, öldürülen Şule Çet’i suçlayıcı ifadeler nasıl kullanılabildi?”

HDP Milletvekili Tülay Hamitoğulları, “İntihar etti” denilen ama cinsel saldırıya uğrayarak öldürüldüğü ortaya çıkan Şule Çet hakkındaki Adli Tıp raporunu Meclis gündemine taşıyarak “Rapordaki skandal ifadelerin sahipleri olan Adli Tıp uzmanlarına soruşturma açılmış mıdır?” diye sordu

Foto: Gül Gündüz

HDP Milletvekili Tülay Hamitoğulları, Şule Çet hakkında adli tıp uzmanının raporunda “Bir kadın bir erkekle tenha bir yerde alkol içmeyi kabul etmiş ve hele erkeğin yalnız yaşadığı evine, odasına giderek birlikte içmiş olursa cinsel ilişkiye rıza göstermiş sayılır” ifadelerinin yer almasını Meclis gündemine taşıdı.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle verilen soru önergesinde HDP’li Hamitoğulları, “Basında yer almış olan rapordaki skandal ifadelerin sahipleri olan Adli Tıp uzmanlarına soruşturma açılmış mıdır?” diye sordu.

Hamitoğulları, Bakan Gül’e şunları sordu:

  1. Adli Tıp Kurumu’nda uzman kişilerce hazırlanan raporda, öldürülmüş olan Şule Çet’i suçlayıcı ifadeler nasıl kullanılabilmiştir? Adli Tıp Kurumundaki bilim insanlarının olayın nasıl gerçekleştiğini açıklamaya dönük çalışmalar yapması gerekmez midir?
  2. Bakanlığınızca, basında yer almış olan rapordaki skandal ifadelerin sahipleri olan Adli Tıp uzmanlarına soruşturma açılmış mıdır?
  3. Basına yansıyan faillerin para karşılığı rapor hazırlatmaları iddiası doğru mudur? Bu iddia tarafınızca araştırılmış mıdır?
  4. Faiilleri aklamaya dönük, Şule Çet özelinde tüm kadınların kişisel tercihlerini ‘suça neden olan davranış’ olarak görmek olası kadın cinayetlerine zemin hazırlamaktadır. Bu erkek egemen yaklaşımı engellemek için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı ile ortak çalışmalarınız var mıdır? Varsa bu çalışmalar nelerdir? Yoksa neden yoktur?
  5. Artış gösteren kadın cinayetlerini ve dava süreçlerindeki böylesi mağduriyetleri engellemek için Bakanlığınız tarafından çalışmalar yapılmakta mıdır?

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur