AB’den Brexit tepkisi: Ya mevcut anlaşma ya anlaşmasız çıkış, zaman daralıyor

İngiltere Parlamentosu’nun Brexit anlaşmasını reddetmesi sonrası AB cephesi rest çekti; mevcut anlaşmadan başka seçeneğin olmadığını söyledi, belirsizliğin giderilmesini istedi

İngiltere’nin AB’den ayrılmasına ilişkin iki yıldır yürütülen Brexit sürecinin son halkası olarak AB temsilcileri ve Theresa May hükümeti arasında hazırlanan anlaşma İngiltere Parlamentosu’nda 202’ye karşı 432 gibi ezici bir oy farkıyla reddedildi.

THERESA MAY’İN TARİHİ HEZİMETİ: İNGİLTERE PARLAMENTOSU, BREXİT ANLAŞMASINI REDDETTİ

Brexit anlaşmasının reddedilmesi sonrası AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker yazılı bir açıklama yaptı.

Avam Kamarası’ndaki oylama sonucundan büyük üzüntü duyduğunu söyleyen Juncker, “Mevcut anlaşma mümkün olanın en iyisi. İngiltere’nin AB’den anlaşmalı olarak ayrılmasının sağlamanın tek yolu budur” diyerek müzakerelerin yeni aşamalarında May hükümetinin elini sıkıştırdı.

BREXİT DARBESİ SONRASI İNGİLTERE: MUHALEFET GÜVENSİZLİK OYLAMASI İSTEDİ

AB olarak iyi niyetlerini yeterince ortaya koyduklarını ifade eden Juncker, akşamki oylama ile İngiltere’nin anlaşması ayrılma riskinin arttığını, zamanın daraldığını, Londra’nın en kısa zamanda belirsizliği gidermesi gerektiğini dile getirdi.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Eğer anlaşmaya varmak mümkün değilse ve kimse anlaşmasız ayrılmak istemiyorsa, o zaman tek çözümün ne olduğunu söylemeye kim cesaret edecek?” dedi.

AB Konseyi Sözcüsü Preben Aamann da Brexit anlaşmasının reddine ilişkin “Bu oylama ile İngiltere’nin birlikten anlaşmasız ayrılma ihtimali arttı. Bunu istemesek de hazırlığımızı yapacağız” dedi.

İlgili haberler:

Sendika.Org