2018’de 440 kadın öldürüldü, 1217 çocuk cinsel istismara maruz kaldı

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun yayımladığı rapora göre 2018 senesinde 440 kadın öldürüldü, 317 kadınsa cinsel şiddete maruz kaldı; 1217 çocuk istismarı haberi basına yansıdı, 26 çocuk öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun yayımladığı rapora göre 2018 yılında 440 kadın öldürüldü, 317 kadın ise cinsel şiddete maruz kaldı. Kadın cinayetlerinin yüzde 85’i kocalar, sevgililer, eski eşler, ayrılmak istenilen sevgililer tarafından işlendi.

2018 yılında, baraj, göl ve yol kenarı gibi yerlerde ölü bulunan kadınların haberleri yaygınlaştı. Öldürülen 440 kadının 131’inin ölümü şüpheli olarak kayıtlara geçti ve failleri bulunamadı. Raporda cinayetlerin ve faili meçhullerin nedeninin “bireysel silahlanmanın teşviki”, “silah kullanmanın son yıllarda artması” ve “kadın cinayetlerine karşı somut adımların atılmıyor oluşu” olduğu belirtildi.

Kadın cinayetleri 6218’in hedef aldığı 2018’de arttı

Öldürülen kadınların korumasının olmadığı, varsa da bunun tespit edilemediği belirtilen raporda “Kadına yönelik şiddete en büyük çözüm olan ve kadın örgütlerinin yıllarca süren mücadelesi sonucu yürürlüğe giren 6284 sayılı Koruma Kanunu etkin uygulanmıyor. Şiddete uğrayan kadını koruma için saldırgana en az 1 ay uzaklaştırma kararı çıkartılması; kadına barınak sağlanması, kadına yeni kimlik verilmesi gibi bir çok düzenlemeyi içeren 6284 etkin uygulanmış olsaydı bugün kadınlar yaşıyor olacaktı. 6284’ün yürürlüğe girdiği 2011 yılında en az kadın cinayeti yaşanmışken 6284’ün saldırıya uğradığı 2018 yılında en yüksek sayıya ulaşması tesadüf değil” ifadelerine yer verildi. Kadınların bazı basın organlarında “aile yıkan,  yuva bozan” diye karalanmasına karşı “6284 kadınlar için can simididir” diyerek meydanlarda olduğu hatırlatıldı.

En az 1217 çocuk cinsel istismara maruz kaldı

Raporda 2018 yılında 1217 çocuğun istismara uğradığı belirtilerek “Gerçek istismar verilerinin bunun kat be kat üstünde olduğunu billiyoruz” denildi. Aralık ayında da 9 çocuğun istismara uğradığı haberleri basında yer almıştı. Ayrıca cinsel istismara uğradıkları babalarının cezaevinden çıkması ihtimalinin öğrenen iki kız kardeş intihar girişiminde bulunmuş, devletin kendilerine sahip çıkmadıklarını ve hastane raporlarının değiştirildiğini söylemişti.

26 çocuk öldürüldü

Raporda 2018 yılında 26 çocuğun öldürüldüğünü, bunlardan 11’inin ise failinin babaları olduğu belirtildi. Erkekler 2018 yılında 6 çocuğu annesi  ile birlikte öldürdü, 5 çocuk ise baba şiddeti sonucunda hayatını kaybetti. 3 çocuğun ise istismar edildikten sonra öldürüldüğü açığa çıktı.

Raporun sonunda ise şu ifadelerle, kadınlara  “sevgi ve kardeşliğin egemen olduğu şiddetsiz, sömürüsüz bir dünya kurma özlemiyle birlik olma” çağrısı yapıldı:

İletişim araçlarında, bazı televizyon dizilerinde sorumsuz söylemlerle kadına şiddet istismarın olağan gösterilmesi bu durumu insanların gözünde normalleştirmekte ve insanları duygusuzlaştırmaktadır. Dünyada 4 milyon kadının cinsel köle olduğu, bu kadınların üzerinden kazanılan paranın da yıllık 12 milyar olduğu acı bir gerçek. Kadına yönelik şiddetin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması öncelikle devletin ve siyasal iktidarların tüm kurumlarıyla sorumluluk üstlenmesi, sorunun ortadan kaldırılması için gerekli sosyal politikaların yaşama geçirilmesiyle mümkün olacaktır. Sosyal yaşamın her alanında şiddet ve sömürüyle karşı karşıya kalan kadınların ve çocukların acısını yüreğinde hisseden kadınlarımızı sevgi ve kardeşliğin egemen olduğu şiddetsiz, sömürüsüz bir dünya kurma özlemiyle birlik olmaya çağırıyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

Sendika.Org