Yemen müzakereleri bugün başlıyor

Birleşmiş Milletler Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, Yemenli tarafların İsveç’e ulaştığını ve barış görüşmelerini bugün başlatacağını açıkladı

Yemen’de üç yılı aşkın süredir devam eden krize çözüm bulmak için Birleşmiş Milletler (BM) arabuluculuğunda, Husiler ile Hadi hükümeti arasında müzakereler yeniden başlıyor.

Hadi hükümetinin Dışişleri Bakanı Halid el-Yemani başkanlığında 12 kişiden oluşan heyet, Husilerden bir gün sonra, dün (5 Aralık) İsveç’in başkenti Stockholm’e geldi.

BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Husilerin ve Hadi hükümeti heyetinin Stockholm’e ulaştığını ve müzakerelerin bugün (6 Aralık) başlayacağını ifade etti.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, BM’deki diplomatik kaynaklar ise müzakerelerin ilk turunun 10 gün sürmesinin beklendiğini söyledi.

Husilerin tüm çabalara rağmen katılımının sağlanamadığı İsviçre’nin Cenevre kentinde 6 Eylül’de başlayan Yemen konulu istişare toplantıları 8 Eylül’de başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

BM yetkilileri, Yemen müzakereleri öncesi taraflar arasında güven inşa edilmesi için yaralı 50 Husi’yi Umman’a gönderirken, BM tarafından desteklenen esir takası anlaşmasının Husilerin ardından Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ve Hadi hükümeti tarafından da imzalandığı açıklanmıştı.

“En kötü insani kriz”

BM’ye göre dünyanın en kötü insani krizinin yaşandığı, kıtlığın eşiğindeki yaklaşık 28 milyon nüfuslu Yemen’de 22 milyondan fazla kişi insani yardıma ve korunmaya ihtiyaç duyuyor, 18 milyon kişi ise açlık tehdidi altında bulunuyor.

Yemen’de Husiler ile Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon birliklerince desteklenen Hadi güçleri arasında üç yılı aşkın süredir yaşanan çatışmalarda binlerce kişi yaşamını yitirdi.

Pek çok alanda insani kriz yaşanan ülkede, temiz suya ulaşımın olmaması, yetersiz beslenme, ilaç ve tıbbi malzemelerdeki eksiklik gibi nedenlerle kolera başta olmak üzere salgın hastalıklar her geçen gün artıyor.

Sendika.Org