Vali yardımcısından JES’e direnen köylülere: Biber gazından bir şey olmaz ya

Aydın’ın Efeler ilçesi Kızılcaköy’de bir süredir JES yapılmasına tepki gösteren köylüler, kendilerine sıkılan biber gazını vali yardımcısına sordu. Vali yardımcısı, “Bir şey olmaz ya, biber gazından ne olacak?” cevabını verdi

Aydın’ın Efeler ilçesine bağlı Kızılcaköy’de bir süredir Jeotermal Enerji Santrali (JES)  karşı direnen köylüler, biber gazına rağmen alandan ayrılmadı. Köylüler, bölgeyi ziyaret eden Aydın Vali Yardımcısı Mustafa Hulusi Arat’a saldırıyı sordu.

Gazeteci Özer Akdemir’in görüntülediği görüşmede Arat, “Bu biber gazını, şiddeti siz mi emrettiniz?” diye soran kadına, “Bir şey olmaz ya biber gazından, ne olacak” diye cevap verdi. Köydeki kadınlardan biri vali yardımcısına, “Ben bir askere ne zaman buradan ne zaman gideceksiniz diye sordum. Asker ‘Validen ne zaman emir gelirse o zaman gideceğiz’ dedi. Bu biber gazını, şiddeti siz mi yaptırdınız?” dedi.

Vali yardımcısı bunun üzerine “Biber gazından ne olacak? Farzet ki ben yaptırdım” ifadelerini kullandı. Bunun üzerine aynı kadın, Arat’a, “Biz ne yaptık, biz hakkımız, sağlığımız, toprağımız için uğraşıyoruz” diye tepki gösterirken, köylülerden biri de “Deneyelim mi aramızda?” diye sordu.

İlgili haberler:

 Sendika.Org