ÜROSAN Kimya işçilerinin grevi 3. gününde: “Grevi sonuna kadar sürdüreceğiz”

ÜROSAN Kimya’da toplusözleşme görüşmelerinde talepleri karşılanmayan Petrol-İş Sendikası üyesi işçiler üç gündür grevde. Sendika.Org’a konuşan işçiler taleplerinin karşılanması için mücadelelerini sonuna kadar sürdüreceklerini söylüyor

ÜROSAN Kimya’da toplusözleşme görüşmelerinin tıkanması üzerine işçiler greve çıkmıştı. Petrol-İş Sendikası ÜROSAN Kimya İşyeri Temsilcisi Özer Gürler Sendika.Org’a konuştu. Gürler, şirketin bir yıl kadar önce küçülme kararı aldığını bu nedenle 66 kişi çalışan fabrikada 34 kişi kaldığını kaydetti. Gürler, fazla mesai yaptırılmadığını kaydederek “O da işlerin düşüklüğünden kaynaklı. İşler açılmış olsa mesaiden kafasını kaldıramaz arkadaşlar. 34 kişi koca fabrikaya yetişmeye çalışıyor” dedi.

“Az işçiyle çok iş mantığı hakim”

Fabrikadaki işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerine ilişkin sorumuza ise “Türkiye’de hangi fabrikada iş güvenliği, işçi sağlığı iyi bir düzeydeki bizde olsun? Yarı yarıya küçülme oldu dedim ya işte şimdi de az işçiyle çok iş mantığı hakim. Arkadaşlar��mız aramızdan ayrıldığı için arkadaşlarımızın üzerine daha fazla yük bindi” diyerek yanıt verdi.

Gürler toplusözleşme sürecini ise şöyle aktardı:

Sosyal haklarda anlaştık, uzlaştık. Bir tutanak altına almadık ama anlaştık. Ana parada anlaşamadık biz. 800 TL talebimiz vardı. İşveren 400 TL dedi. Biz 780 TL ile karşılık verdik, işveren daha sonra 490 TL teklif etti “Bundan daha fazlasını veremem” dedi ve dönüp gitti. O güne kadar da işveren tarafından da kimse gelmedi.

Bizim işverenimiz KİPLAS’a bağlı (Türkiye Kimya Petrol Lastik ve Plastik Sanayii İşverenleri Sendikası) sadece o sendikanın genel sekreteri ve avukatı geldi, onlarla muhatap olabildik. Ayın 18’inde grev kararımız vardı, 17’sinde bir toplantı yaptık toplantıda bunlar şekillendi, bu noktaya geldi. 40 maddemiz vardı, idari ve parasal. Diğerlerini ayarladık ama para da anlaşamadık. Sabahına da greve çıktık o yüzden.

“Grevi sonuna kadar sürdüreceğiz”

Greve başladıkları günden bu yana ikili ilişkilerde herhangi bir gelişme yaşanmadığını kaydeden Gürler “Bir gelişme olursa oturup konuşacağız. Taleplerimize cevap verilmediği sürece biz grevi sonuna kadar sürdüreceğimizi her fırsatta, her yerde söylüyoruz. Direnişimiz de bunu gösteriyor” dedi.

“Ekonominin arasında eridik, kaybolduk, gittik”

Gürler, “İşimizden yana bir sıkıntımız yok” dedi ve ekledi “Malum Türkiye ekonomisi. Bu ekonominin arasında eridik, kaybolduk, gittik” dedi. Gürler sözlerine şöyle devam etti:

Geçinemiyor insanlar. Her ay cebinde olmayan 500-600 TL bir harcıyor. Gelmeyen para gidiyor yani. Bizim taleplerimizde bu civarda zaten. Biz alacağımız parayla çoluk çocuğumuza gelecek hazırlama şansımız yok. Az da olsa bir sosyal hayat yaşamak, karnımızı doyurmak istiyoruz. Şuanda da örgütlü olmamıza rağmen aldığımız ücret de öyle çok bir şey değil.

Gürler son olarak “Mücadelemizi sonuna kadar devam ettirmeye kararlıyız” dedi.

Sendika.Org